Апеляційний суд Києва 13 січня 2010-го визнав керівників радянського окупаційного режиму винними в гецониді українського народу 1932–33 років.
За організацію злочину засудили генсека Йосипа Сталіна, тодішнього керівника надзвичайної комісії в Україні щодо колективізації В'ячеслава Молотова, секретаря Московського обкому ВКП(б) Лазаря Кагановича, другого секретаря ЦК КП(б)У та прихильника репресій Павла Постишева, першого секретаря ЦК КП(б)У Станіслава Косіора, голову Раднаркому УРСР Власа Чубаря та відповідального за виконання хлібозаготівель Менделя Хатаєвича.
"Це рішення відновлює історичну справедливість і дає шанс будувати Україну на чесних і демократичних засадах", – прокоментував рішення суду тодішній президент України Віктор Ющенко.
Водночас суд закрив кримінальну справу у зв'язку зі смертю винних осіб, тому що законодавство України не передбачає покарання померлих. Попри закриття в суді та прокуратурі наголосили, що підстав для реабілітації злочинців немає.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Показали невідомі фото творців Голодомору
Більшість українців схвально оцінили рішення суду. Підтримав його й тодішній президент Політичного комітету Парламентської Асамблеї Ради Європи Горан Ліндблад. Проти виступили спікер парламенту Володимир Литвин, лідер опозиції Віктор Янукович та перший президент Леонід Кравчук. Рішення засудив і тодішній спікер Держдуми Росії Борис Гризлов. Онук Сталіна Євген Джугашвілі звернувся до Генеральної прокуратури України з проханням порушити кримінальну справу проти слідчих СБУ, що вели справу, та судді, який ухвалив рішення.
Кримінальну справу порушили 22 травня 2009 року за зверненням виконувача обов'язків голови Українського інституту національної пам'яті Ігоря Юхновського, народних депутатів та інших громадських діячів. За розслідування взялося Головне слідче управління СБУ. Здійснювали його в 17 областях. У ході розслідування зібрали близько 3,5 тис. документів, що підтверджували злочин вищих посадових осіб проти українців та людства.
Коментарі