5 серпня 1937 року наказом НКВД №00447 набула чинності постанова Політбюро ЦК ВКП(б) "Про антирадянські елементи". Дату вважають символічним днем початку Великого терору.
З того часу в СРСР розпочалася наймасовіша "чистка" суспільства від елементів, які "не годилися для будівництва комунізму", інтелігенції, реальних та потенційних опонентів влади у партійних лавах та органах безпеки. Почалося формування позасудового репресивного органу – обласних "трійок" НКВД. Поєднували в собі слідство, обвинувачення, суд і виконавця вироків, що спрощувало "процедуру розслідування" справ.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дослідникові сталінських репресій збільшили вирок
Вироки за першою категорією означали "розстріл", за другою – ув'язнення в таборах ГУЛАГу. Запроваджувалися ліміти на смертельні покарання громадян. Спочатку вони становили 26 тис. осіб, а уже з січня 1938-го - 83 тис. осіб. Наркоми внутрішніх справ радянських республік неодноразово зверталися в Москву з проханням збільшити ліміти.
За підрахунками істориків, за період "чистки" в СРСР заарештували 1,5-1,7 млн осіб, а знищили близько 680 тис., не враховуючи загиблих у таборах. На території УРСР засудили близько 199 тис. осіб, з яких більшість розстріляли. Представників української інтелігенції розстрілювали в урочищі Сандармох поблизу міста Медвеж'єгорськ у Карелії.
Кампанію терору було офіційно припинено постановою від 15 листопада 1938 року, хоча репресії продовжувалися.
Надзвичайні трійки НКВС 30 липня 1937-го отримали право виносити смертні вироки "ворогам народу". Тодішній нарком внутрішніх справ СРСР Микола Єжов підписав указ №00447.Так було дано старт "великій чистці" 1937–1938 років.
Коментарі