В німецькому місті Дахау 20 березня 1933-го почав діяти перший концентраційний табір нацистської Німеччини. Там проводили експерименти над живими людьми.
Табір розташовувався недалеко від Мюнхена і складався з 34 блоків-бараків. Почав свою роботу майже одразу після приходу Адольфа Гітлера до влади. Першими в'язнями були представники німецької політичної опозиції: комуністи і соціалісти. Полоненими табору ставали і громадяни не арійської раси. З весни 1940-го у табір прибували в'язні з інших країн. Незабаром німецькі в'язні складали лише малу частину.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В'язні табору роззброїли охоронців
Однією з причини створення Дахау було з'ясування меж людського організму. У кожному з будинків розташовувалося новітнє обладнання для експериментів над людьми. Там працювали дипломовані фахівці. В'язнів для табору вибирали винятково здорових у віці від 20 до 45 років. Окрім експериментів, що стосувалися застосування медичних препаратів, проводилися дослідження на витривалість людей.
За два роки провели близько 500 тис експериментів над живими людьми. Дослідження з малярії примусово проводили. Жертв кусали комахи або їм давали заразні малярійні уколи. Інші тести полягали у вивченні ефекту довгого занурювання людини в льодяну воду. Більшість жертв помирало при температурі −26°C.
За час існування 200 тис в'язнів з понад 30 країн перебували в Дахау, з них близько третини — євреї. Загинули 32 099 в'язнів і ще майже 10 тис в його філіалах. 29 квітня 1945-го табір Дахау звільнили війська США.
Війська Третьої армії США 11 квітня 1945 року звільнили в'язнів нацистського табору Бухенвальд біля Веймара. З тих пір відзначають Міжнародний день звільнення в'язнів фашистських концтаборів.
Коментарі