Селище Нью-Йорк існувало на Донбасі з кінця ХІХ століття. Зараз підпорядковується місту Торецьк Донецької області.
Gazeta.ua пропонує цікаві факти з історії селища.
Поселення на території Нью-Йорка виникло в другій половині XVIII ст. Тоді в Залізній балці на річці Кривий Торець був зимівник Кальміуської паланки Війська Запорізького Низового.
1892 року тут з'явилося поселення німців-менонітів, які переїхали з Хортиці. Меноніти - члени релігійного руху, який виник у 1530-ті в Нідерландах. Вони пропагували мирне співжиття у світському суспільстві, ненасильницькі методи протесту й пацифізм. Їх переслідували за небажання служити в армії. Російська імператриця Катерина II запросила менонітів із Німеччини й Голландії на південь України наприкінці XVIII ст.
Кілька людей купили приблизно 35 тис. га землі на березі річки Кривий Торець у графині Голіциної. На ній поселилися 244 сім'ї. Селище називалося німецькою колонією №4.
Версії появи назви Нью-Йорк:
1) Один із засновників і найбагатших людей колонії Яків Унгер побував в американському Нью-Йорку. Назва сподобалася й вирішив дати її селищу.
2) Німець Яків Нибур одружився з американкою, яка була молодша майже на 20 років. На згадку про батьківщину дружини назвав поселення.
Також є свідчення, що селище дістало назву Нью-Йорк ще до переселення німців.
"У переліку населених пунктів Катеринославської губернії за 1859 рік записано, що в Бахмутському повіті Григорію Фурсову належало, зокрема, маленьке село Нью-Йорк, яке раніше було Олександрівським", - повідомив місцевий краєзнавець Віктор Ковальов.
1894 року Якоб Нибур заснував у Нью-Йорку завод сільськогосподарських машин. На виробництві були ковальський, ливарний, токарний, столярний, слюсарний, складальний і фарбувальний цехи. Там виготовляли сівалки, віялки, борони, бункери, кінні приводи тощо. За часів Першої світової війни на заводі виробляли військову техніку та снаряди.
1915-го збудували завод із виготовлення нафталіну. Він був необхідний для створення вибухівки. На відкриття приїхав брат російського імператора Михайло Олександрович. Ще працювали цегельний завод, книгарня, банк, училище й жіноча гімназія.
Більшовики 1918-го вирубали парк, який засадив місцевий житель Евальд Еннс. Коли він зробив зауваження й запропонував готові дрова - його розстріляли. Власника магазину Генріха Хамма комуністи змусили спалити богословські книжки. За відмову вбили.
Під час Другої світової війни німецьке населення селища репресували. "1941 року, коли німці наступали, наші просто заштовхали всіх у товарняки. Удома продукти залишилися, скотина. Чотири доби везли в Казахстан. Багато людей загинуло, замерзло насмерть. Висадили в місті Атбасар Цілиноградської області", - розповідала Любов Ткаченко, нащадок колоністів.
19 жовтня 1951-го указом президії Верховної ради УРСР селище Нью-Йорк Дзержинського району Сталінської області перейменували на Новгородське, а селищну рада депутатів працівників - на Новгородську. Селище не перейменовували, поки відносини зі США не зіпсувалися. Назва Нью-Йорк ще згадується в драмі радянського письменника Віктора Некрасова "У рідному місті".
За даними перепису 2001 року населення селища становило 11 815 осіб.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Бельгійці вважали Донбас своєю провінцією
У Нью-Йорку розташована станція "Фенольна" Донецької залізниці. Має пряме сполучення з Донецьком і Харковом.
2016 року виникла ідея повернути селищу стару назву. 6 грудня 2016-го на сайті Верховної Ради України зареєстрували проєкт постанови про перейменування Новгородського в Нью-Йорк. 3 лютого 2021 року парламентський Комітет із питань організації державної влади підтримав проєкт постанови про перейменування. 1 липня 2021-го Верховна Рада України IX скликання ухвалила рішення щодо повернення селищу назви Нью-Йорк.
Верховна Рада перейменувала селище Новгородське на Нью-Йорк. За постанову в четвер проголосував 301 народний депутат. З поданням про перейменування селища до парламенту звернулася Донецька обласна військово-цивільна адміністрація.
Коментарі