Ексклюзиви
середа, 23 травня 2018 10:21

В Україні відзначають 100-річчя Морської піхоти
17

Морська піхота України
Фото: 36obrmp
Морська піхота України
Морська піхота України
Морська піхота України
Морська піхота України

23 травня відзначають 100-річчя створення української Морської піхоти. Цього дня 1918 року розпочалося формування першої регулярної частини - бригади Морської піхоти Української Держави.

"Моряки-чорноморці активно підхопили хвилю українізації, яка розгорнулася 1917-го в армії та на флоті колишньої Російської імперії. Першою на Чорноморському флоті українізувалася берегова частина – севастопольський півекіпаж під командуванням підполковника Володимира Савченка-Більського. Офіцери та матроси севастопольського флотського півекіпажу сформували Окремий морський курінь імені Петра Сагайдачного, який відбув з Криму на посилення гарнізону в Києві. Вояки куреня взяли участь у боях з більшовиками на київських вулицях у лютому 1918 року", - йдеться в повідомленні Українського інституту національної пам'яті.

У часи Гетьманату процес створення Морської піхоти України вийшов на системний рівень.

Автор: memory.gov.ua
  У 1918 році розпочалося формування першої регулярної частини – бригади морської піхоти Української Держави
У 1918 році розпочалося формування першої регулярної частини – бригади морської піхоти Української Держави

"23 травня 1918-го гетьман Павло Скоропадський видав наказ №70 "Про початок формування бригади Морської піхоти в складі трьох полків для несення служби". Визначили, що кожен полк складається з трьох куренів (батальйонів), а кожен з куренів мав по чотири піхотні і по одній кулеметній сотні (роті). 15 липня встановили уніформу морської піхоти".

За планами Морського відомства Української Держави, 1-й полк морської піхоти мав дислокуватися в Одесі, 2-й - в Миколаєві, 3-й - в Херсоні. Передбачалося також створення трьох ескадронів морської кавалерії – в Одесі, Очакові та на Перекопі. Підрозділи морської піхоти призначалися для берегової оборони та проведення десантних операцій. Формуванням бригади займався відділ морської піхоти Головного морського штабу Морського міністерства на чолі з підполковником Гаврилом Никогдою. До кінця правління Павла Скоропадського формування бригади так і не було завершене.

Автор: 36obrmp
  Морська піхота України
Морська піхота України

Створення частин морської піхоти тривало за часів Директорії. В лютому 1919 року Армія УНР втратила контроль над чорноморським узбережжям, а також була змушена залишити Київ. Штаб берегових військ перенесли до Вінниці, а згодом керівні структури опинилися на Прикарпатті. Тут на території Західної області УНР почався новий етап історії морської піхоти.

Автор: memory.gov.ua
  У 1918 році розпочалося формування першої регулярної частини – бригади морської піхоти Української Держави
У 1918 році розпочалося формування першої регулярної частини – бригади морської піхоти Української Держави

24 березня 1919 року видали наказ щодо Морського міністерства УНР про формування полку морської піхоти. До його складу мали вступити мобілізовані військовими апаратами УНР та ЗО ЗУНР громадяни, які раніше проходили службу на російському та австро-угорському флотах. На практиці більшість особового складу полку набрали з місцевих сплавників лісу (бокорашів). Вони володіли складним ремеслом керування плотами та човнами на гірських карпатських річках і згодом могли стати вправними моряками. За пропозицією одного з організаторів частини, полковника Гната Стефаніва, полк морської піхоти отримав назву Гуцульський. Тривалий час ним командував полковник Петро Сич.

Автор: 36obrmp
  Морська піхота України
Морська піхота України

Завершення формування Гуцульського полку морської піхоти у травні 1919 року припало на критичний для Збройних сил України час – польські війська відтіснили Галицьку армію до Збруча, більшовики змусили Армію УНР залишити більшу частину Волині. Тільки на початку червня українські армії оговталися від поразок і перейшли у контрнаступ. Галичани розпочали славетну Чортківську офензиву, а наддніпрянці вели бойові дії, щоб закріпитися на Поділлі. 1-й Гуцульський полк морської піхоти наступав у складі формування "Запорізька Січ", пізніше реорганізованого в 2-гу окрему пішу дивізію Армії УНР. Морські піхотинці відзначилися у боях з більшовиками за Волочиськ, Фельштин (нині Гвардійське), Ярмолинці, Бар та Жмеринку.

Автор: 36obrmp
  Морська піхота України
Морська піхота України

Влітку 1919 року ухвалили рішення про формування 2-го полку морської піхоти, а на базі двох полків – дивізії морської піхоти під командуванням колишнього морського міністра Михайла Білинського. Тим часом 1-й Гуцульський полк увійшов до складу 12-ї дивізії Київської групи Армії УНР, а пізніше до Київської збірної дивізії.

У серпні 1919 року 1-й Гуцульський полк наступав у напрямку Христинівки (Черкащина). Це був час Офензиви на Київ - Одесу, великого наступу об'єднаних українських армій (галицької та наддніпрянської). Надалі морські піхотинці розділили з іншими частинами Армії УНР всі труднощі боротьби з більшовиками та денікінцями. Так само вони стали жертвою епідемії тифу, яка знесилила українське військо і врешті привела його у так званий Трикутник смерті в грудні 1919 року.

Морські піхотинці були серед тих героїв Армії УНР, які не склали зброї, а вирушили у Перший Зимовий похід тилами денікінських і червоних окупантів. За 5 місяців морські піхотинці разом з іншими українськими вояками пройшли з боями не одну тисячу кілометрів, перш ніж з'єдналися з 2-ю стрілецькою дивізією Армії УНР, яка наступала на Поділлі в союзі з Військом польським.

Автор: 36obrmp
  Морська піхота України
Морська піхота України

Після завершення Першого зимового походу Армію УНР було вчергове реорганізовано. 1-й Гуцульський полк не стали відновлювати, а колишні його вояки продовжили нести службу в складі 4-ї Київської стрілецької дивізії. З червня до листопада 1920 року вони воювали на Поділлі та в Галичині. Паралельно 1920 року в Армії УНР створили нову військово-морську частину – 1-й флотський півекіпаж (згодом – Військова флотилія). Матросами був укомплектований також бронепотяг "Чорноморець". Як і Військова флотилія, він перебував у розпорядженні командира 1-ї Запорізької стрілецької дивізії. 21 листопада 1920 року моряки Військової флотилії разом із бронепотягом "Чорноморець" забезпечили відхід українського війська на польський бік річки Збруч в районі Підволочиська, до останнього затримуючи ворогів.

Відважні морпіхи були учасниками і трагічного Другого зимового походу Армії УНР восени 1921 року. 17 листопада 1921-го учасники рейду зазнали поразки в бою з червоними під Малими Міньками на Житомирщині. Серед загиблих був і один з творців морської піхоти УНР Михайло Білинський.

Автор: 36obrmp
  Морська піхота України
Морська піхота України

Долаючи непереборні труднощі в безупинних воєнних операціях, морпіхи Української Народної Республіки засвідчили високі бойові якості, стійкість та вірність Україні. І хоча з 1919 року українським військам довелося воювати далеко від моря, творці і командири флотських частин продовжували плекати військово-морські традиції.

Сучасна морська піхота Військово-Морських сил Збройних сил України є гідною спадкоємницею героїчних учасників визвольної боротьби часів Української революції 1917–1921 років.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В мережі показали кольорові фото, яким понад 100 років

У Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відкрили виставку "Українська революція 1917–1921 років на теренах Поділля". Вперше музейники представили раритетний стіл, за яким працював Головний Отаман Симон Петлюра, коли уряд Директорії перебував у Вінниці.

Зараз ви читаєте новину «В Україні відзначають 100-річчя Морської піхоти». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 35413
Голосування Які умови миру і зупинення війни для вас прийнятні
  • Відмова від Донбасу, але вивід військ РФ з усіх інших територій
  • Замороження питання Криму на 10-15 років
  • Відмова від Криму і Донбасу за умови надання гарантій безпеки від Заходу щодо всіх інших територій
  • Зупинка війни по нинішній лінії фронту
  • Лише повне відведення військ РФ до кордонів 1991-го
  • Ваш варіант
Переглянути