У Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відкрили виставку "Українська революція 1917–1921 років на теренах Поділля".
Вперше музейники представили раритетний стіл, за яким працював Головний Отаман Симон Петлюра, коли уряд Директорії перебував у Вінниці.
"Поділля фактично було в епіцентрі тих подій української революції. Вінниця тричі ставала місцем перебування урядових структур Української Народної Республіки. За цим столом підписували не один важливий документ оборонно-військового характеру. У травні 1929 року за цим столом підписували документ из першим маршалом Польщі Юзефом Підсудським. Щоб його винести з кабінету директора, спеціально викликали реставраторів із Києва. Вони його розібрали. Стіл дуже важкий. Вісім чоловік його переносили по деталях", – говорить завідувач науково-дослідницького відділу новітньої історії музею Лариса Семенко.
На столі представили газети, які видавалися 100 років тому, апарат телеграф.
"При допомозі азбуки Морзе передавали телеграми на фронт" , - додає Лариса Семенко.
Поряд з ручкою лежить портсигар.
"Це річ, яка не є дуже популярною в біографіях чи якихось офіційних документах. Симон Васильович був палким курцем. В роки першої світової війни сигарети вироблялися і масово продавалися", - говорить директор Центру історії Вінниці Олександр Федоришен.
На виставці також презентували оригінали документів, газети , реконструкції військового одягу, амуніції та зброї Дєвої Армії УНР, військові нагороди.
Виставка триватиме до 2 вересня поточного року. Відкрили її спеціально до Дня Європи, який відзначатимуть у суботу, 19 травня.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У криївці знайшли замінований бідон з документами ОУН
Майже 80 років на Прикарпатті була схована під землею криївка. Тепер музейники майже повністю її відбудували.
Криївку віднайшли минулого року. Її інтер'єр майже на 100 % відтворює тогочасний побут повстанців.
За 7 десятиліть повстанський сховок практично зруйнувався. Відновлювали його за допомогою екскаватора.
Коментарі