У печері Тейшонес (Teixoneres) в Каталонії знайдено стоянку неандертальців, які жили там 50 тисяч років тому, повідомляє Каталонський інститут палеоекології людини і соціальної еволюції (IPHES). Печера знаходиться на території муніципалітету Мойя провінції Барселона.
Основним заняттям мешканців печери було полювання. Археологи зуміли знайти понад двадцять кам'яних наконечників списів. На деяких з них помітні відколи, які утворилися, коли спис натикався на тверду поверхню, наприклад, кістку в тілі тварини. За знайденими в кістками вдалося встановити, на яких тварин полювали неандертальці. Серед них були коні, зубри, благородні олені, дикі осли, козулі, сарни, кози, носороги і кролики. Здобич смажилася на вогні.
Розкопки шарів іншого періоду в тій же печері показали, що були часи, коли вона служила лігвом хижих тварин, в основному, гієн, і лише зрідка в ній зупинялися неандертальці. Показовою є відмінність матеріалу, з якого робили знаряддя тимчасові і постійні жителі печери. Знаряддя неандертальців, які відвідували печеру періодично, були виготовлені з пісковика, який не зустрічається в околицях. Коли ж група неандертальців стала жити в печері постійно, матеріалом для їх знарядь став кварц, що видобувається по сусідству.
Інша група вчених в цьому сезоні працювала в печері Толль (Coves del Toll), що знаходиться в тому ж муніципалітеті. Ця печера була відкрита в 1948 році і давно знаменита знахідками тварин епохи вюрмського заледеніння (печерних ведмедів, носорогів, левів, гієн, сарн, турів, древніх видів бегемотів). Цього разу вчені знайшли понад 300 кісток печерних ведмедів, що відносяться до того ж часу, що і мисливська стоянка в печері Тейшонес. Особливо виділяється добре збережений череп дорослого самця ведмедя, який вчені назвали Пірос на честь гірської системи Піренеїв.
Коментарі