Як працюють історики, що досліджують середньовіччя? Користуються вони лише ручкою та папером, чи використовують й інші інструменти? І звідки ще, крім літописів, ми можемо почерпнути свідчення про минуле? Про це розповідає унікальна виставка, яка триває у Національному заповіднику "Софія Київська".
Її присвячено до 90-річчя від дня народження видатного українського вченого, археолога, дослідника культури Давньої Русі Сергія Висоцького. Експозиція розташована у виставковій залі пам'ятки архітектури 18 ст. "Будинок митрополита".
Сергій Висоцький - один зі стовпів української історичної науки. Він є першовідкривачем графіті Софіївського собору - написів на стінах храму, що були прокреслені відвідувачами в 11 - 14 ст. За своє життя Сергій Висоцький відкрив їх більше 300. Також
Серед наукових інтересів Висоцького було ще й вивчення давнього фрескового живопису Софії Київської, зокрема світського. Науковець атрибутував композиції у вежах собору, пов'язав їх із зображенням княгині Ольги на прийомі у Константина Багрянородного у Царгороді. За реконструкцією Висоцького відроджено груповий портрет сім'ї Ярослава Мудрого, що є унікальною пам'яткою давньоруського портретного монументального живопису.
Саме Сергій Олександрович був ініціатором та натхненником зведення над залишками давніх Золотих воріт павільйон, який не тільки захищав би їх, але й відтворював первісний вигляд споруди.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Елітне мистецтво не може бути дешевим" - в Софії Київській показують бурштинові мозаїки
За словами старшого наукового співробітника відділу історичних досліджень Національного заповідника "Софія Київська" Віри Павлової, експозиція є унікальною, оскільки зібрана з особистих речей, які сьогодні зберігаються в Музеї історії міста Києва та у фондах НЗ "Софія Київська". Збірка сформована за матеріалами родинного архіву Сергія Висоцького. Матеріали до збірки передано Оленою Володимирівною Спасокукоцькою - вдовою Сергія Олександровича Висоцького
Серед них – особисті речі та фотографії науковця, його рукописи, робочі матеріали досліджень, нагороди, посвідчення кандидата й доктора наук, листування з авторитетними українськими та зарубіжними вченими, його наукові праці та автореферати дисертацій.
Чи не найбільш вражаючою частиною виставки є розділ "Творча лабораторія Сергія Висоцького" - є відтворена міні-майстерня. Вона неначе "занурює" глядача у науковий процес талановитого дослідника.
Виявлення графіті - це тривалі пошуки прокреслених зображень, підбір спеціального бокового освітлення для фотографування написів, обробка власноруч декількох сотень негативів та фото, реставрація напису, аналіз палеографічних особливостей тексту, пошук даних у літописах. Саме прилад й інструменти, які Сергій Висоцький використовував у цій роботі, і представлені тут.
За фото відновлене робоче місце історика - дві лампи, портрет Шевченка і рукописне начиння - основні речі, які тримав на столі Висоцький.
Виставка діятиме до 8 липня цього року. Вхід до експозиції коштує 10 гривень.
Коментарі
Добре.