Моніторингова місія ЮНЕСКО заявила, що Україна систематично не виконує рекомендації з охорони буферних зон заповідників Софія Київська та Києво-Печерська лавра. Про це йдеться у звіті місії ЮНЕСКО, що відвідала Київ у квітні.
Він був оприлюднений перед початком 37-ї сесії Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, яка проходить з 16 по 27 червня в Камбоджі, пише "Комерсант-Україна".
У документі зазначено, що на 33-й сесії ЮНЕСКО, яка відбулася в 2009 році, Україні радили створити єдиний орган управління об'єктами всесвітньої спадщини і ввести мораторій на забудову буферних зон, на 34-й сесії (2010 рік) - прийняти генеральний план Києва, на 35-й (2011 рік) - розширити межі буферних зон. Жодна з цих рекомендацій не була виконана.
"Місії повідомили, що генеральний план поки знаходиться на узгодженні в місцевих органах влади, і його прийняття блокується депутатами місцевої ради", - йдеться в документі.
Цього разу ЮНЕСКО рекомендував Україні до кінця року прийняти новий закон про культурну спадщину, в якому описувалися б поняття буферних зон, а також об'єднати буферні зони заповідників і ввести в них мораторій на нові забудови, прийняти генплан Києва, а також підготувати план реконструкції Варязьких печер . Зокрема, спостерігачі звернули увагу на "розмитість законодавчих норм", що "спрощує забудову буферних зон".
"Закон про містобудування не передбачає обов'язкової археологічної експертизи проектів будівництва, не передбачає участі громадськості в обговоренні проектів. Ці протиріччя визнаються владою, але не усуваються", - підкреслили в місії.
"Висотність будівель, дозволених у буферних зонах, вказується від 12 до 25 м, але широкий діапазон призводить до того, що всі нові будівлі мають максимальну висоту. Вони не просто міняють буферну зону, але і погіршують архітектуру своєї перевантаженістю і претензійністю, створюючи стиль псевдоісторизму, модний останнім часом у Києві ", - повідомляється у звіті.
Моніторинг також виявив "плачевний стан" Варязьких печер, розташованих на схилах Дніпра, пов'язаний з "гідрологічними і геологічними чинниками". Крім того, йдеться про відсутність єдиного управління об'єктами: "Зараз адмініструванням об'єктів культурної спадщини займаються Міністерство культури, Київський муніципалітет, адміністрації заповідників, представники церкви та громадських організацій. Це призводить до розрізнених рішень".
Причиною перевірки Києво-Печерської лаври та Софії Київської став резонанс, викликаний активною забудовою буферних зон заповідників - територій, на яких будь-яке будівництво має узгоджуватися з ЮНЕСКО. Україна неодноразово попереджали, що у зв'язку з будівництвом заповідники можуть бути виключені зі списку об'єктів всесвітньої спадщини.
Коментарі