Алтайські історики виявили в архівах одного французького телеканалу найпершу кінохроніку Барнаула. Плівці майже сто років, а її кадри являють собою цінність не тільки історичну, але й побутову. Барнаульські краєзнавці ведуть переговори з архівом міністерства оборони Франції - вони хочуть отримати більш якісну копію плівки. Для істориків - це шанс докладніше вивчити історичні події того часу, а для нащадків - відновити історію своїх сімей. Про це пише smartnews.ru.
На кадрах чорно-білої хроніки - панорама Барнаула з Нагірного парку. Видна лісопилка на території колишньої сірникової фабрики, Барнаульський міський ставок (зараз на його місці стоїть будівля казначейства). Потім показані залишки міських будівель в районі Старого базару після грандіозної пожежі 2 травня 1917, коли більша частина Барнаула була знищена. Табір австро-угорських військовополонених: на думку істориків, він знаходився на території між сучасними Головпоштамтом і Театром музкомедії. Слідом - військовий парад колчаківських частин, учасники якого пройшли від жіночої гімназії в Конюшенному провулку по Томській вулиці до Соборної площі. Парад проходив 15 червня 1919 року.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українські генерали металися між червоними та білогвардійцями
Це чехи - кавалеристи з 2-го кавалерійського чеського полку, військовослужбовці 11-го або 13-го артилерійського дивізіонів, які формувалися за участю англійських військових радників. За часів Колчака єдиним фронтом виступали іноземні частини, військові інструктори й мобілізовані в білу сибірську армію жителі краю. Вони екіпіровані в британську піхотну форму, озброєні англійськими гірськими гарматами, французькими кулеметами "Сент-Етьєн" на траншейних лафетах. Серед приймаючих парад - англійський військовий радник Едвард Стіл. На фотографії за його спиною - магазин "Червоний", де тоді розташовувалася британська військова місія, яка на момент параду вже мала наказ про евакуацію.
Питання про те, хто їх знімав, залишався відкритим недовго. Вчені з'ясували, що у французькій армії мався кіно-і фотовідділ, в якому служили фотограф Антуан Манжен і кінооператор Ніколя Люсьєн Айе - згодом він зняв десятки відомих картин.
Невелику частину цієї кінохроніки найактивніші учасники форуму "Громадянська війна в Сибіру" викупили за свій рахунок для більш детального ознайомлення з нею.
Євген Платунов, військовий історик, краєзнавець повідомив: "Ці кадри кінохроніки дійсно унікальні. Підписи внизу з позначенням місця зйомки, схоже, оригінальні. Їх робили, напевно, самі оператори у 1919 році. А на ролику, де написи на чорному фоні - це сучасна робота співробітників "Французького Альянсу" у Москві. Це організація при міністерстві культури Франції, яка сприяє культурному діалогу між Францією й іншими країнами. Аналог цього Альянсу є і в Англії, він називається "Британська Рада". Наприкінці фрагмента перераховані всі, хто реставрував стару плівку і малював заставки".
Зараз барнаульський краєзнавець Юрій Гончаров веде переговори з архівом міністерства оборони Франції, щоб отримати звідти більш якісну копію фільму, а також колективні фотографії, зроблені Антуаном Манженом після Барнаульського параду 15 червня 1919.
До речі, 15 червня 1919 вже був вирішений наперед результат Уфимської операції - наступальної операції військ Туркестанської армії Південної групи Східного фронту РККА проти білогвардійців під час Громадянської війни в Росії, проведеної на уфимському напрямку. Червона армія почала вторгнення на Південний Урал, коли знаменита Чапаєвська дивізія переправилася через річку Біла.
Але для істориків більш цінна все ж саме побутова сторона цих кадрів. Хто ці люди, які відображені французькими операторами? Для нащадків - це унікальний шанс відновити історію своїх сімей. Краєзнавці, виклавши ролик в інтернет, звернулися до городян із закликом - відгукнутися тих, хто впізнає на кадрах кінохроніки своїх родичів або знайомих.
Коментарі
1