Під час найновіших досліджень археологи з'ясували, що вантажний корабель, що потонув понад 2 000 років тому біля грецького острова Антикітера, був ще більшим, ніж вважали до того.
Нещодавні пірнання до уламків корабля, які здійснювали підводні археологи, дали змогу не лише врятувати захоплюючі скарби, а й довести: йдеться про найбільшу корабельну катастрофу античних часів.
Сьогодні залишки античного судна вивчає команда підводних археологів під керівництвом Брендона Фолі з Океанографічного інституту Вудс-Хол (Масачусетс, США) й Теотокіса Теодулу з Грецького управління підводними скарбами.
За допомогою стереокамер, якими оснастили автономних роботів, що пірнають, вони відтворили 3D-карту досліджуваної ділянки. Виявили, що частини судна розкидані вздовж трьох кілометрів.
Вчені встановили, що корабель з Антикітери мав до 50 метрів довжини. "Результати дослідження засвідчують: це – найбільший затонулий корабель античності, який вдалося знайти, – каже Фолі. – Це – Титанік Старого світу".
До найбільш вражаючих знахідок належить двометровий бронзовий спис. Він завеликий і заважкий, аби бути зброєю. Дослідники припускають: колись він був елементом бронзової статуї, ймовірно, богині війни Афіни Паллади. Ще 1901 року з дна підняли 4 великі мармурові скульптури коней. Зараз археологи висловлюють припущення, що вони й спис були частинами однієї статуї.
Нагадаємо, що 1990 року біля острова Антикітера було відкрито залишки затонулого корабля. У той день водолази через шторм покинули звичну ділянку. Пірнаючи на новому місці, вони наткнулися на залишки корабля, який згодом виявився античним судном, яке потонуло в період 60-70 рр. до н.е. на шляху від Малої Азії до Риму. Уже тоді першовідкривачі підняли багато бронзових та мармурових статуеток, прикрас, меблів, скла. Але з часом пірнання мусили припинити: залишки лежали на глибині 55 метрів під водою.
Коментарі