Міжнародна команда дослідників виявила в Південній Франції, можливо, найдавніше в світі "графіті", якому 37 тисяч років, повідомляє агентство AFP. Про це дослідники на чолі з Рендаллом Уайтом (Нью-Йоркський університет) повідомляють у свіжому виданні журналу "Proceedings" американської Академії наук ("PNAS").
"Це мистецтво здається трохи старше, ніж знаменитий живопис у печері Шові на південному сході Франції", - говорить антрополог Уайт.
У 2007 в долині Дордонь у печері Абрі Кастаньо вчені звернули увагу на брилу гірської породи вагою 1,5 т. Вона, мабуть, колись служила мисливцям на північних оленів в якості захисту від негоди, розповідає Уайт. Коли вона відламалася від скелі, то впала на землю таким чином, що нижня сторона з живописом виявилася добре законсервованою.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Археологи знайшли невідомий раніше вид людей
"Абрі" по-французьки означає "притулок", і в печері Абрі Кастаньо, як і в сусідній печері Абрі Бланшар, в оріньякский період кам'яного віку, 37-28 тисяч років тому, жили доісторичні люди. Оріньякська культура - археологічна культура раннього етапу пізнього палеоліту. Ці дві печери є найстарішими в Євразії. Вони використовувалися доісторичними людьми, що створювали символічні гравюри, прикраси з раковин молюсків і зубів тварин, а також намистини зі слонової кістки і мильного каменю.
Стародавні символи раніше були знайдені в інших печерах оріньякської культури (Шові, Феррасі, Бланшар, Сельє) і також на південно-заході Франції. На думку Уайта, характерна риса малюнків в Кастаньо полягає в їх "прямому зв'язку" з повсякденним побутом древніх жителів Європи, тоді як грот Шові використовувався, ймовірно, в культових цілях.
В Кастаньо також знайдені фрагменти знарядь праці і прикраси: "Стародавні мисливці-оріньякці загалом жили так само, як живуть сучасні люди", - підсумовує вчений. - Минають тисячоліття, а природа людська не змінюється, та й інтереси, мабуть, залишаються ті ж".
Видряпані в камені і розфарбовані вохрою зображення включають, в тому числі, незакінчену фігуру тварини, яка складається з голови, передніх лап і живота. Поруч з нею фігура овальної форми, яку дослідники вважають зображенням жіночого статевого органу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Найдавнішу споруду з кісток мамонтів знайшли в Україні
Такі еротичні зображення дуже типові для цього часу та регіону. Під час 15-річного дослідження антропологи знайшли зроблені з кісток інструменти і зброю.
Так як гравюри прикрашали нижню сторону вапняного блоку, археологи вважають, що мисливці розфарбували стелю свого кам'яного житла. Згідно з їх вимірюванням, печера до обвалення мала висоту приблизно 2 м. Таким чином, стеля була досить низькою, і мисливці могли дістати до неї витягнутими руками, кажуть дослідники.
"Ці люди прикрашали місця свого проживання, притулку, в яких займалися своїми повсякденними справами, - пояснює Уайт. - Звичайно, залишається питання, чому саме в цих краях люди почали витрачати стільки часу, енергії та уяви на створення зображень".
Коментарі