16 червня о 18:30 у Храмі Святого Василія Великого, за адресою Вознесенський узвіз, 7, у Києві відбудеться літургія і панахида за членом Організації українських націоналістів Орестом Васкулом.
Минає дев'ятий день після його смерті.
"Історична правда" зібрала основні факти з життя Ореста Васкула.
Орест Васкул народився 28 травня 1928-го в селі Серафинці Городенківського району Івано-Франківської області у сім'ї вчителів Петра та Марії. Його батько був поручником Української галицької армії, членом ОУН.
1942 року Орест Васкул вступив до Юнацтва ОУН. Брав участь у вишколах, розвозив по навколишніх селах підпільну літературу. Навесні 1943 року його прийняли до ОУН (б).
1943-го добровільно записався в дивізію "Галичина". Приписав собі три роки, йому тоді було 15. Проходив вишколи у Гайделяґері. Його зарахували у 12-ту сотню в чоту тяжких гранатометів. Брав участь у боротьбі з радянськими партизанами.
З березня 1944 року служив у розвідувальному батальйоні. Був командиром відділення. Наприкінці червня його відправили на фронт. Був учасником боїв під Бродами.
22 липня 1944-го потрапив у радянський полон. Васкула відправили до спецтабору НКВД. Отримав шість років таборів. Будував нафтопровід "Туймази – Уфа".
Васкул втік із заслання у рідне село Серафинці. Приєднався до збройного підпілля ОУН. Виконував різні завдання на території Івано-Франківської, Чернівецької та Тернопільської областей.
У червні 1947 року його арештували. Військовий трибунал засудив Васкула до 25 років таборів і п'яти років позбавлення у правах. Перебував у понад 11 таборах Сибіру. Налагоджував там зв'язки з українцями.
25 червня 1956-го Ореста Васкула звільнили із забороною повертатися проживати в Україні. У Воркуті він пройшов курси майстрів. У 1961-1966 роках навчався на заочному відділенні у Ризькому будівельному технікумі.
У Ясногородці Київської області будував заклади літнього відпочинку дітей. 1968-го отримав прописку в Макарівському районі Київської області.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У столиці попрощалися з учасником національно-визвольного руху
13 лютого 1973 року його реабілітували. 8 лютого 1984-го Ореста Васкула арештували на роботі в Ясногородці. Суд дав 11 років тюрми за антирадянську діяльність. Відбувати покарання його відправили в Алчевськ Луганської області. Васкул керував будівництвом двох нових корпусів тюрми. 26 грудня 1987 року його звільнили.
З 1992-го був членом Львівської станиці Галицького братства колишніх вояків Першої Української дивізії Української національної армії. Керував Київським крайовим братством ветеранів ОУН і УПА. У 1995-2010 роках був членом Головного Проводу ОУН(б), 1998-2005 роках головою Теренового Проводу ОУН(б) в Україні.
2005-го президент Віктор Ющенко нагородив Ореста Васкула орденом "За заслуги" ІІІ ступеня.
Орест Васкул помер на 94-му році, 8 червня цього року. Він очолював Київське крайове братство ОУН-УПА. Нагороджений орденом "За заслуги" III ступеня.
Був учасником збройного підпілля ОУН під час Другої світової війни, багаторічний в'язень радянських концентраційних таборів.
Коментарі