Центральним державним архівом-музеєм літератури і мистецтва України презентовано документи з особистого фонду Гната Юри - світлини, лист та текст ролі. Документи, зібрані у фонді, були передані на зберігання дружиною актора Ольгою Рубчаківною-Юрою у 1973 році. Основний масив документів особистого фонду складають замальовки, листування та особисті документи.
У січні 1920-го він заснував у Вінниці український театр імені Франка, який нині діє у Києві. У одному із листів, написаному Гнатом Юрою 1927 року до сценариста Івана Дніпровського йдеться про репертуар театру після 1 січня. Саме в цей час театр переїхав до Києва. З листа відомо, що поруч із театром — де нині пам"ятник Іванові Франку — стояла хата, за тином росли соняхи й паслися кози.
На іншому фото Гнатові Петровичу 59 років. Він стоїть поряд із акторкою Наталею Ужвій. Це фото зроблено ще до евакуації театру, у червні 1941 року.
Серед документів - текст ролі Наташі, зіграної Ольгою Васильєвою у виставі Київського драматичного театру ім. Франка за п'єсою "Суєта" Івана Карпенка-Карого у постановці Юри 1945 року. Цей текст привертає увагу тим, що написаний від руки самим Гнатом Юрою. Він зберігався у архіві актриси. Вистава "Суєта" трималася на сцені з 1920-го до кінця 1950-х, і Юра незмінно грав там Терешка Сурму.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Рідкісні фотографії солдатів Вермахту в тилу і на відпочинку - добірка
Ще одна світлина показує його в ролі Жака Клемансо в кінофільмі "Незабутній 1919 р.", що вийшов у 1952 році.
Ще є лист до Юри 3 липня 1957 року від українського композитора Михайла Вериківського, який домовлявся з художнім керівником про постановку у театрі опери "Вій".
Гнат Юра народився 8 січня 1888 р. у селі Федвар на Кіровоградщині. Виховувався у родині свого дядька. Ще в шкільні роки робив перші кроки на сцені. У роки Першої світової війни Гнат перебував у російському та австрійському таборах для інтернованих осіб. Згодом був мобілізований до царської армії. У 1917–1919 рр. Гнат грав на сценах київського Молодого театру та у першому на той час державному театрі України ім. Тараса Шевченка. 1920-го у Вінниці був створений український драматичний театр ім. Івана Франка. 1923 року театр був перенесений до Харкова, а з 1926-го – до Києва. Як художній керівник і режисер Гнат Юра працював у театрі до 1961 р., підготувавши близько 100 вистав. Найкращими ролями Г. Юри у виставах є Мусій Копистка ("97" М. Куліша), Фігаро ("Весілля Фігаро" П. Бомарше), Мартин Боруля ("Мартин Боруля" І. Карпенка-Карого), Швейк ("Пригоди бравого вояка Швейка" Я. Гашека) та ін. Г. Юра знімався на Київській кіностудії художніх фільмів ім. Олександра Довженка та Київській студії науково-популярних фільмів. Варто згадати його неповторну гру у кінофільмах "Тарас Шевченко", "Прометей", "Кармелюк", "Чисте небо", "Балада про солдата" та інших. 1954-го Гната Юру звільняють з посади головного режисера франківців. 18 січня 1966 року — помер у Києві, похований на Байковому кладовищі
Одна з київських вулиць, що на Борщагівці, носить ім'я видатного українського актора і режисера Гната Юри. Її було названо на його честь 1967 року. А по вулиці Ольгинській на будинку №2, де він проживав, встановлено меморіальну дошку його імені.
Коментарі