Ексклюзиви
Субота, 18 вересня 2021 11:16

"Один за одним відлітають у вирій" - померли троє ветеранів дивізії "Галичина"
15

Чин похорону ветерана дивізії "Галичина" Григорія Шуха у Торонто
Фото: facebook.com/Ігор Іваньков
Григорій Шух із нагородою від Галицького Братства (ювілейна відзнака «Лицарський хрест Дивізії»).
Добровольці з Добровлян у дивізії "Галичина"
Фюзилери дивізії "Галичина" в полоні союзників у Ріміні (Італія)
Побратими-дивізійники після війни. Григорій Шух третій праворуч

15 серпня у Торонто в Канаді відбувся чин похорону ветерана дивізії "Галичина" Григорія Шуха, який помер на 100-му році життя. Провели в останню дорогу десятника куреня фюзилерів прийшли рідні та друзі.

Про це у своїй сторінці Facebook повідомив заступник голови Галицького братства вояків дивізії "Галичина" Ігор Іваньков.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Із золотим левиком на рукаві": перепоховали вояків дивізії СС "Галичина"

Григорій Шух був чи не останнім із куреня фюзилерів - розвідників. Десятник 3-ї сотні, якою командував поручник Степан Гуляк. Після боїв у Словаччині, Словенії та Австрії перебував в англійському полоні в Ріміні, з якого втік до Мюнхена. У 1954 році Григорій Шух виїхав у Канаду.

Автор: facebook.com/Ігор Іваньков
  Ветеран дивізії "Галичина" Мирон Головатий
Ветеран дивізії "Галичина" Мирон Головатий

12 вересня стало відомо, що у Торонто відійшов у вічність останній голова Головної Управи Братства вояків 1-ї УД УНА, офіцер дивізії "Галичина", хорунжий Мирон Головатий.

"Один за одним відлітають комбатанти у вирій. Мирон Головатий прожив непросте, але достойне і довге життя", - зазначив Ігор Іваньков.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Facebook видалив допис Gazeta.ua про дивізію "Галичина". Погрожує заблокувати сторінку

Також 11 вересня в місті Манчестер у Великій Британії на 98-му році життя помер дивізійник Микола Буртник. Про це на своїй сторінці в Facebook написав Володимир Шеремета.

Автор: facebook.com/sheremeta.v
  Ветеран дивізії "Галичина" Микола Буртник
Ветеран дивізії "Галичина" Микола Буртник

"Народився в селі Хотимир на Івано-Франківщині 1923 року. Під час війни був вивезений на примусові роботи до Австрії. Під час відпустки додому зголосився до дивізії "Галичина". Після війни роки полону в Ріміні (табір союзників в Італії для військовополонених, - Gazeta.ua), пізніше в Англії. Нелегке життя на чужині. Одружився, трійко дітей, яких прийшлося виховувати самотужки. Брав активну участь у релігійному і громадському житті українців в Англії. Завжди був чесним і порядним", - написав Шеремета.

14-та гренадерська дивізія Ваффен СС "Галичина" формувалась із 1943 року з українців-галичан. До її лав зголосились 83 тис. добровольців, із-поміж яких відібрали 16 тис. Командиром дивізії був призначений генерал Фріц Фрайтаг.

Улітку 1944 року дивізія разом із 13-м корпусом четвертої танкової армії тримала оборону біля м. Броди. В результаті наступу радянських військ 18 липня 13-й корпус потрапив в оточення, а "Галичина" була кинута на різні ділянки фронту для ліквідації небезпечного становища. Після жорстоких боїв під Бродами 13-й корпус припинив існування, а залишки дивізії на чолі з генералом Фрайтагом прорвалися із оточення і почали пробиватися у Закарпаття. З 11 тис. українських дивізійників загинули майже 8 тис.

Наприкінці 1944 була сформована нова дивізія загальною чисельністю 18 тис. чоловік. Наприкінці 1944 року на початку 1945 року дивізія "Галичина" вела оборонні бої в Словаччині і Словенії. На початку березня 1945 року дивізія за розпорядженням Українського Національного Комітету була включена до складу Української Національної Армії під командуванням генерала Павла Шандрука.

У квітні 1945 року дивізія відбила в радянських військ замок Ґляйхенберґ в Австрії. Завдяки українським воякам містечко Ґляйхенберґ не попало під радянську зону окупації Австрії. Наприкінці квітня дивізію вивели зі складу військ СС та присвоїли нову назву – 1-а українська дивізія Української національної армії.

Після капітуляції Німеччини вояків дивізії інтернували у британській та американській окупаційних зонах, а після 1948 року вони роз'їхалися по всьому світу – у США, Канаду, Австралію, Аргентину та інші країни.

Нюрнберзький процес 1945-1946 років не знайшов доказів скоєння бійцями "Галичини" воєнних злочинів. Згадки про неї немає в обвинувальному акті, жодного вояка дивізії не засуджували.

У вересні торік шостий апеляційний адміністративний суд ухвалив рішення, що символіка дивізії СС "Галичина" не належить до нацистської.

Зараз ви читаєте новину «"Один за одним відлітають у вирій" - померли троє ветеранів дивізії "Галичина"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

13

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі