Французький єгиптолог довів, що автором знаменитого скульптурного портрета цариці Нефертіті, який приголомшує уяву, був великий архітектор стародавнього Єгипту Тутмес, могила якого була розкрита недавно.
Портрет був виявлений німецькими археологами в грудні 1912 року, сто років тому, і зберігається відтоді в Нойес Музеї Берліна. Йому в свій час була навіть присвоєна характеристика "Джоконда стародавнього Єгипту". Об'ємний портрет, вирізаний 3400 років тому з вапняку і розфарбований, являє собою жанр, якого не було ні до, ні після, і заворожує дивовижною майстерністю художника, який зумів вдихнути в нього дивовижне життя. Нойес музей на честь сторіччя знахідки організував велику виставку.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Опублікували єгипетський трактат на захист ритуального сексу
Про авторство портрета археологи дискутували давно-припускали, що він належить руці Тутмеса, архітектора фараона Ахенатона, чию майстерню знайшли в районі Амарна в Єгипті. І тільки нещодавно французький дослідник, керівник археологічної місії в Сахарі Ален Зіві зміг довести, що саме великий архітектор давнини створив і дивовижний портрет, повідомляє Le Figaro.
Зіві займався розкопками могили Тутмеса кілька років - у ній він виявив докази неабиякої творчої натури художника, і найперший в історії автопортрет - архітектор сам розписав свою могилу і власний саркофаг. Він зобразив себе на стіні похоронного залу з палітрою фарб і пензлем в руках.
Ідею авторства Тутмеса підкреслює і близькість його могили до могили дочки Ахенатона і Нефертіті, сестри знаменитого Тутанхамона. Могила архітектора вражає багатством, достатком прикрас - вона свідчить про успішність Тутмеса за життя, він очолював майстерню, відому всій країні та обслуговував єгипетську знать й самого фараона. Саркофаг Тутмеса зроблений з того ж матеріалу, що і бюст, а деякі зображення на стінах є спробою зробити картину об'ємною, що втілилося згодом в дивовижну знахідку стародавнього художника - портреті, як сьогодні сказали б, 3D.
Коментарі