У місті Дрогобич, що на Львівщині, у самому центрі міста знаходяться дві дерев'яні церкви, які були збудовані сотні років тому. Більш відома, Церква святого Юра — дерев'яна тризрубна церква кінця 15— початку 16 ст. славиться своїми унікальними внутрішніми розписами та не менш унікальним іконостасом середини 17 століття. 21 червня 2013 року на 37-й сесії Комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в Камбоджі церква Святого Юра внесена до списку світової спадщини в числі 16-ти дерев'яних церков Карпатського регіону Польщі і України. У цьому списку дрогобицька церква Св. Юра була поставлена на перше місце як одна з найгарніших.
Дерев'яна тризубна церква Воздвиження Чесного Хреста була побудована на початку 17 століття. У1661 р. церква була добудована: над бабинцем була облаштована каплиця Івана Предтечі з виходом на відкриту зовнішню галерею. Тоді ж біля неї була зведена дзвіниця, яка також збереглася до наших часів. При вході до церкви збереглися також старовинні розписи з ликами святих.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Львові відкрили виставку унікальних артефактів від трипільської культури до Київської Русі
Про церкву Святого Юра розповідають історію, що у 1656 році ця церква була перенесена у Дрогобич з карпатського села Надіїва, що поблизу міста Долини Івано-Франківської області. Жителі дрогобицького соляного передмістя обміняли вже стареньку по тих мірках церкву на сіль, яку добували у Дрогобичі. Церкву розібрали та перевезли до Дрогобича на волах. Встановили на місті тої, що була зруйнована татарами. Дрогобиччани встановили новий іконостас роботи Стефана з села Медики біля Перемишля. Кожен сантиметр стін храму вкритий давніми розписами на релігійні теми. Рельєф різьби виноградної лози на іконостасі схожий до різьби на камені. У 1678 році збудували поруч дзвіницю. Далі церква зазнавала перебудов та вдосконалень, а з початком 18 ст. набула вигляду, подібного до сучасного. Нині церква св. Юри є однією з найкраще збережених пам'яток галицької архітектури.
Найдавніші згадки про церкву Чесного Хреста сягають 16 століттям. Біля входу на хори зберігся напис, котрий свідчить що церква "создася іюлія дня 6 року божого 1661". Від давньої будівлі збереглися зруби вівтаря, нави і бабинця на висоту до карнизу. Тоді ж було виготовлено іконостас, два яруси якого збереглися, і розписано вівтар. Згадується ймовірний майстер Григорій, за іншими даними – автор давнішої частини іконостасу Федько та його учень. Первісно церква була одноповерхою, але у 1661 р. над бабинцем було споруджено каплицю св. Івана Хрестителя під наметовим дахом, в результаті чого церква стала двоповерховою. Ще однією особливістю церкви є незвично широке піддашшя, яке охоплює тільки вівтар, а й бабинець. Унікальними є збережені розписи на стінах галереї храму та порталах в екстер'єрі.
Поряд з церквою з північно-східного її боку при дорозі стоїть дерев'яна ж дзвіниця. Це висока, дерев'яна, квадратна в плані, триярусна, каркасна будівля, накрита наметовим дахом. Зведено її в 2-й половині 17 ст. Закрито церкву було у 1961 р. А після реставрації 1971 р. перетворено на музейний об'єкт. Церква знаходиться на території пожежної частини, пройти до неї можна будь-коли.
Обидві дерев'яні церкви – святого Юрі і Чесного Хреста – належать до дрогобицького музею.
Коментарі
10