1943 року нацисти відкопали й спалили останки розстріляних у Бабиному Яру. Так знищували сліди злочинів у Києві.
"Маємо свідчення в'язня Сирецького табору Володимира Давидова та інших членів так званої бригади смертників. Їх змусили у серпні-вересні 1943 року викопувати та спалювати трупи розстріляних у Бабиному Яру. Так нацисти хотіли приховати свої злочини. За кількістю печей і спалених у них тіл чоловік назвав 70 тисяч убитих у Бабиному Яру: 20 тисяч військових знайшли в протитанковому рову і 50 тисяч цивільних у відрогах урочища", - розповіла в інтерв'ю журналу "Країна" історикиня Тетяна Пастушенко.
Завдяки свідченням в'язнів концтабору та архівним матеріалам радянська Надзвичайна державна комісія встановила кількість жертв Бабиного Яру - 100 тис. людей. Надалі дослідники відштовхувалися від цієї цифри.
"У Бабиному Яру під час війни вбивали й ховали євреїв, ромів, пацієнтів психіатричної лікарні, полонених червоноармійців, цивільних заручників, українських націоналістів і радянських партизанів, в'язнів Сирецького концтабору. Розстрілювали у Бабиному Яру, бо це була велика улоговина завдовжки 2,5 кілометра і глибиною до 50 метрів. Тут можна було поховати тисячі людей, просто підірвавши схили. Сюди швидко можна було доїхати з центру Києва. Через цю зручність нацисти його й обрали", - пояснює дослідниця.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Голокост – центральний символ європейської пам'яті. Україна – одна з головних територій трагедії" - Ярослав Грицак
Зразу після війни, доки готували матеріали до Нюрнберзького процесу, газети активно писали про Бабин Яр. Був навіть проєкт пам'ятника.
"Потім в СРСР змінилася політика щодо євреїв – і питання меморіалізації цієї теми закрили. Почалися холодна війна і боротьба з державою Ізраїль. До того ж наголос на єврейських жертвах у Бабиному Яру не вкладався в концепцію "Великої Вітчизняної війни". У ній найбільшою жертвою був "радянський народ", - каже Тетяна Пастушенко.
Більше про історію Бабиного Яру читайте в журналі "Країна" за 30 вересня 2021 року.
У Бабиному Яру протягом 29-30 вересня 1941-го знищили 33 771 людину. Із середини жовтня того року нацисти почали спеціальні акції, під час яких розстрілювали комуністів-підпільників, ромів, душевнохворих, заручників, моряків Дніпровської флотилії, членів Організації українських націоналістів. Всього за роки війни у Бабиному Яру вбили до 100 тис. людей.
Упродовж 29-30 вересня 2021 року, з 10:00 до 19:00, кожен охочий вшанувати пам'ять розстріляних може прийти до Бабиного Яру та біля різних пам'ятників на території заповідника взяти символічні камінці й лампадки, щоб покласти до меморіальних місць. Орієнтиром до місць, де роздаватимуть камінці й лампадки, слугуватимуть спеціально встановлені вказівники.
Коментарі