Археологи виявили на Соловках стоянку первісної людини, датовану серединою 6 тисячоліття до нашої ери, повідомляє ІТАР-ТАСС. Це приблизно на 1200 років старше найдавнішого поселення з відкритих раніше на островах Білого моря, повідомив заступник директора з наукової роботи Соловецького державного історико-архітектурного і природного музею-заповідника, археолог Олександр Мартинов.
За його словами, проведені в минулому польовому сезоні розкопки на Соловецьких островах у Білому морі дали важливий науковий матеріал. "Ми знайшли короткочасну стоянку первісних людей і виявили в розкопі близько 250 артефактів - кам'яних знарядь (скребків, ударних знарядь, відбійників, якими розщеплювали кварц), а також заготовок виробів і відходів виробництва, - розповів учений. - Радіовуглецевий аналіз проби вугілля з культурного шару показав вік стоянки - приблизно 7 тисяч 600 плюс-мінус 70 років тому". До цього найдавніша стоянка на Соловках датувалася часом - 6 тисяч 460 років тому з похибкою в 200 років.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Соловках панує матріархат. За кермом усюди жінки
Всього, за даними Мартинова, за три десятиліття розкопок на Соловках було відкрито 60 первісних стоянок, а в фонди музею передано понад 35 тисяч знахідок. "Можна тільки припускати, чим приваблювали первісних мандрівників Соловки - невеликі клаптики суші в холодному море. Я знаходжу цьому одне пояснення - людська допитливість", - вважає дослідник.
Соловецький архіпелаг, розташований в Білому морі поблизу берегів Карелії і архангельського Помор'я, включає близько 100 островів. Славу Соловкам приніс заснований на островах в середині 15 століття православний монастир. Після революції в 1920-х - 1930-х роках тут розташовувався сумно відомий Соловецький табір особливого призначення для політичних і кримінальних в'язнів.
Для збереження унікального комплексу пам'яток історії та культури і природних ландшафтів Соловецьких островів в 1967 році був створений Соловецький державний історико-архітектурний і природний музей-заповідник. На території музею знаходяться більше 400 пам'яток історії та культури федерального значення.
Найважливіше місце в архітектурному комплексі островів, безсумнівно, належить спорудам Спасо-Преображенського ставропігійного Соловецького чоловічого монастиря, який відновив свою діяльність у жовтні 1990 року. У 1992 році Соловецький історико-культурний комплекс був занесений до Списку пам'яток Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Коментарі
4