У селі Вовчухи Городоцького району Львівської області відкрили та освятили меморіал "Героям Вовчухівської офензиви". Операція відбулась у лютому 1919-го та стала однією з найуспішніших, проведених Українською галицькою армією.
Меморіал має вигляд українського герба – тризуба. Всередині нього двоє військових. Посередині напис: "Героям Вовчухівської офензиви. Від вдячних нащадків", - повідомляє ІП "Діло".
Пам'ятник звели у рамках програми "Охорона і збереження культурної спадщини Львівської області на 2018-2020 роки". Він має символічне значення для кожного українця, адже засвідчує, що як 100 років тому українці відстоювали, так і сьогодні відстоюють свою незалежну державу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українська галицька армія провела Чортківську офензиву
Вовчухівська операція проти поляків почалася 16 лютого 1919 року. У наступ пішли дві ударні групи УГА. Одна рухалася з Дрогобицького напрямку на села Долиняни, Вовчухи, хутір Коців. Інша – з боку села Івано-Франкове в бік села Бар та Судової вишні. Вибивши з Вовчухів розквартировану там польську залогу та зайнявши пануючі висоти, українці взяли контроль над великою ділянкою залізниці. Поляки опинились у скрутному становищі. Заручившись підтримкою свого союзника Антанти, стали просити перемир'я та сіли за переговори.
Для переговорів Антанта вислала до Львова місію на чолі з генералом Бертелемі. Дотримуючись перемир'я, українські вояки пропустили потяг місії без перевірки, повіривши на слово. А в потягу виявилися 14 тисяч карабінів з амуніцією. Отримавши підкріплення і підтримку Європи, поляки в березні перейшли в контрнаступ - і ми втратили Вовчухи та Судову Вишню. На жаль, армія УГА не мала звідки черпати резерви. Центральна Україна в цей час відбивала наступ більшовиків.
Коментарі