Повсталі парижани 14 липня 1789 року взяли штурмом королівську укріплену в'язницю Бастилію. Це стало початком Французької революції.
Бастилія була масивною чотирикутною будівлею. За наказом короля Франції Карла V 1370-го заклали перший камінь. Вісім веж висотою понад 30 м височіли над містом. Бастилію оточував рів завширшки 25 м і глибиною 8 м. На п'яти поверхах кожної вежі розміщувалися камери.
За 400 років у підземеллях Бастилії побувало чимало знаменитостей. Першим, хто випробував на собі нову в'язницю став її будівничий – Гуго Обріо. Пізніше, в її стінах томився письменник Вольтер, авантюрист Алесандро Каліостро та Маркіз де Сад. Та одним із найзагадковіших в'язнів фортеці був володар "залізної маски", походження якого досі не відоме.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Жанна д'Арк попросила перевірити її на незайманість
Причиною облоги Бастилії стали чутки про рішення короля Людовика XVI розігнати установчі збори і зміщення з посади державного контролера фінансів реформатора Жака Неккера. Штурм фортеці тривав майже 4 год. Натовп увірвався у фортецю, керівник гарнізону був пошматований, та й сама фортеця пристойно постраждала.
Сім в'язнів, яких утримували в фортеці, випустили на волю. Наляканий король пішов на поступки народу.
15 липня національні збори ухвалили зруйнувати королівський замок-в'язницю. Камені пішли на спорудження моста через Сену, решта – як сувеніри.
За два роки на місці фортеці встановили табличку: "Тепер тут танцюють".
1880-го французький Сенат проголосив 14 липня національним святом Франції.
Під час Паризького повстання 20-тисячним натовпом повстанців захоплено 10 серпня 1792-го палац Тюільрі, повалено владу короля Людовика XVI та заарештовано всю королівську сім'ю. Прийнята Національними зборамиконституція не знищила монархію у Франції, як того вимагали революційні кола, лише позбавила Людовика XVI титулу "король Франції". Суд над Людовиком XVI розпочався 10 грудня в палаці Тюїльрі. 15 січня 1793 року його засудили до страти й за тиждень гільйотинували на площі Революції в Парижі. Також стратили його дружину Марію-Антуанетту.
Коментарі