Луганська археологічна експедиція Кримської філії Інституту археології НАН провела дослідження поблизу села Борівське, на території Сєвєродонецька. Результатом розкопок стало революційне відкриття: представники так званої матвіїво-курганської культури жили не тільки в Приазов'ї та на Нижньому Дону, а й набагато північніше, на території сучасної Луганщини.
Про це в коментарі кореспонденту Cxid.info розповів науковий співробітник Кримської філії інституту археології НАН України Сергій Теліженко.
Об'єктами досліджень археологів були дві мезолітичні стоянки: "Туба V" і "Туба Vb". Цим поселенням більше 8000 років.
Як розповів Сергій Теліженко, стоянки цікаві тим, що культурний шар характеризується скупченням раковин озерних молюсків. Серед них є ще багато знахідок: кістки черепах, риб, птахів і тварин. Археологи знайшли і кремнієві інструменти: скребки, різці.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Німеччині знайшли найдавніший радикюль
"Серед виробів з кісток варто відзначити підвіску-амулет з бивня дикого кабана з отвором і уламки гарпунів, переважно обгорілі. Це може вказувати на те, що з цими гарпунами полювали на рибу в озері, гарпуни обломлювалися в тілі вилову, і коли його смажили, наконечники теж обгорали", - розповів Сергій Теліженко.
Стародавні люди, які жили на місці сучасного Сєвєродонецька, харчувалися переважно озерними молюсками, багатими на білок. Стоянки на Луганщині - єдині пам'ятки на території Україні, які відносяться до матвіїво-курганської культурі.
"Раніше матвіїво-курганського культура вважалася неолітичною (новий кам'яний вік - ред.), Але останні дослідження на Дону і Сіверському Дінці вказують на те, що вона відноситься до мезоліту (середній кам'яний вік - ред.). Тоді не було ні кераміки, ні землеробства або скотарства. Це було споживче господарство", - пояснив Сергій Теліженко.
Коментарі