5 липня 1439 року на Флорентійському соборі Київський митрополит Ісидор підписав унію про об'єднання Православної та Католицької церков. Московія унії не визнала, що призвело до розколу митрополії.
XVII Вселенський собор Католицької церкви скликав 1431-го Папа Римський Євгеній IV. Відбувався в різних містах із перервами до 1445 року. На соборі прагнули подолати догматичні розбіжності між Православною й Католицькою церквами й дійти згоди. Церкву Русі на соборі представляв митрополит Ісидор, який приїхав зі своєї резиденції в Москві.
Ідею унії більшість підтримувала не лише з релігійних мотивів. Візантійський імператор Іван VIII Палеолог сподівався завдяки їй зупинити загрозу від турків, що насувалися на кордони його держави. Урешті, за Флорентійською унією православні визнали вищість Папи Римського, погодилися прийняти католицькі догми, але зі збереженням східного обряду.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На соборі об'єднали дві церкви
Проти унії безпосередньо на соборі виступив лише митрополит Марк Ефеський, а повернувшись до Москви, митрополит Ісидор наштовхнувся на опір московського духовенства й великого князя Василія II. Митрополит вирішив залишити Москву й перебрався до Рима. Пізніше на релігійному ґрунті розгорівся військовий конфлікт між Московським князівством і Новгородською республікою. Відбувся розкол Київської митрополії на Руську й самопроголошену Московську, митрополитом якої став Феодосій (Бивальцев).
Для Руської ж митрополії умови Флорентійської унії стали підставою для укладання майбутньої Берестейської унії.
1054-го Папа Римський Лев IX послав до Константинополя своїх послів-легатів на чолі з кардиналом Гумбертом для розв'язання конфлікту, початок якому поклали закриттям 1053 року латинських церков у Константинополі. Однак знайти шлях до примирення не вдалося.
16 липня 1054 року в соборі святої Софії папські легати оголосили про позбавлення влади Константинопольського Патріарха Михайла Кіруларія та його відлучення від церкви.
У відповідь на це 20 липня Патріарх піддав анафемі Папу і його легатів. Це призвело до розколу Християнської церкви, у результаті якого остаточно відокремилися: Римсько-католицька церква на Заході і Православна на Сході.
Церковний розкол не подолано до сьогодні, хоча 1965-го за рішенням Папи Римського і Константинопольського Патріарха взаємні прокльони зняли.
Коментарі