У Чигирині Черкаської області вчені завершили дослідження поховання голів на Замковій Горі.
Археологи зняли нижні шари скупчення кісток в ямі. Виявили велику кількість черепів та нижніх щелеп. Інших кісток обмаль, повідомляє Інститут археології НАН України.
На значній кількості черепів є сліди рубаних ран від холодної зброї. Пошкодження знаходять в ділянці потилиці, на шийних хребцях є сліди зубів.
Історики припускають, що яма з відрубаними головами пов'язана з Чигиринськими походами 1677 – 1678 років, коли османська армія вела облогу та здобула цитадель із російською залогою та українськими козацькими військами. Турки мали військовий звичай стинати голови вбитим ворогам.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Коштовна випадковість: сенсаційні археологічні знахідки в Україні
"Це був не лише прояв військової доблесті та жест залякування ворогів. За відрубаними головами отримували й винагороду, підтверджуючи таким чином свої бойові трофеї. Комплекс можна розглядати як санітарне захоронення решток воїнів, захисників Чигирина, що загинули й були обезголовлені під час бою", - повідомляє інститут.
У ямі поховано понад 300 осіб.
"Не буде применшенням говорити й про те, що знахідка входить до числа наймасштабніших однотипних пам'яток у світі", - пишуть археологи.
Археологи у дворі львівського музею "Тюрма на Лонцького" виявили два місця масового захоронення людей – усього 12 решток скелетів. На місці музею 1939 року було управління НКВД, у 1940 - 1950-х роках - катівня КГБ та гестапо. Історики припускають, що останки - жертви репресій 40-50-х років минулого століття.
Коментарі