Археологи у дворі львівського музею "Тюрма на Лонцького" виявили два місця масового захоронення людей – усього 12 рештків скелетів. На місці музею 1939 року було управління НКВД, у 50-х роках - катівня КҐБ та гестапо. Історики припускають, останки - жертви репресій 40-50-х років минулого століття.
Директор музею "Тюрма на Лонцького" Руслан Забілий пояснює, що другий рік поспіль на території музею тривають розкопки. Проте торік таких страшних знахідок не було. Співпрацюють із міським комунальним підприємством "Доля", яке спеціалізується саме на археологічних розкопках таких поховань. Проводить до загороджених попереджувальними стрічками виритих ям. На глибині 2-2,5 метри там знайшли людські кістяки.
"Бачите на черепі оту зелену цяточку? Це була звичайна жіноча заколка, мідь залишила таке окислення на кістках. Це була молода жінка. Більшість скелетів – чоловіки різного віку. Це цивільні люди, а не військові. Біля кісток одного із загиблих був документ – довідка радянського зразка про стан здоров'я. Папір в дуже поганому стані, чорнила розмокли, треба детальна експертиза. Може вдасться встановити, коли була видана довідка або ім'я та роки життя загиблої людини", - каже директор музею "Тюрма на Лонцького" Руслан Забілий.
До місця розкопок підходить Остап Козак із львівського комунального підприємства "Доля". Торік це підприємство також робило археологічні розкопки на території музею. В траншеях вздовж стіни знайшли рештки однієї людини, а також кістки тварин.
"Тут поки-що задіяна досить невелика територія розкопок – загалом метрів 25-30. А це лише початок, будемо перекопувати все подвір'я. Я знайшов перший скелет 4 серпня. Він був закопаний неглибоко – менше двох метрів. Решту 11 скелетів ми знайшли у різних шарах ґрунту. Припускаю, ще це могла бути якась просто яма для відходів, сміття, а не "братська могила". Знайшли багато сміття, та ужиткових предметів - посуд, взуття, одяг, кулі. Тіла у ямі лежали хаотично, а зверху закидані побутовим сміттям, у різних позах", - каже Остап Козак.
Археологи знайшли кілька десятків скляних пляшок, залізний радянський посуд, черепки та кулі. Ймовірно, речі належали радянським спецслужбам, які працювали на території тюрми та в'язням.
Історики припускають різні варіанти, хто похований у ямах. Це можуть бути в'язні, страчені працівниками НКВС в 1939-1940 роках. Також це можуть бути розстріляні нкведистами в'язні у червні 1941 року, коли наступали німці. Ще одна із версій - розстріли після 1945-року. Це мають встановити після дослідження решток тіл. До кінця літа триватимуть розкопки.
Коментарі
1