Ексклюзиви
Понеділок, 22 жовтня 2007 15:03

Операція "Захід" тривала добу

Наприкінці жовтня 1947-го в Карпатах лежало до 2 м снігу. Серед тисяч людей, яких, наче худобу, в товарних вагонах, везли до Сибіру, забившися у куток, сиділа жінка. Уранці до її хати вдерлися озброєні МҐБісти й вигнали з дому. Навіть не дали взяти із собою теплий одяг. Разом з іншими односельцями її випровадили до залізниці й загнали у вагон. Під час зупинки на станції "Остріг" у Рівненській області жінка зуміла втекти. Та її впіймали й повернули назад. Мабуть, не один тоді в товарняках згадував про повстанські листівки із попередженням: "Ховайтеся! Біда! Вас виселяють!".

— Скільки прожив на світі, але такої влади не бачив, — цитує у звіті секретар Дрогобицького обкому партії Богданов місцевого електрика Валигуру, розмову якого з механіком Олійником донесли "органам". — Це не люди, це — варвари. Ловлять дітей, жінок і старих і, незважаючи на зиму, вивозять до Сибіру.

60 років тому органи МҐБ провели масову депортацію населення Західної України. Операція мала кодову назву "Захід". Підготовка до неї тривала півроку. Начальник Львівського обласного управління МҐБ генерал Олександр Воронін запропонував таким чином позбавити УПА підтримки місцевого населення. Пропозицію підтримав Лазар Каганович: мовляв, це пришвидшить "остаточну радянізацію в західних областях".

Майно виселенців передали колгоспам

10 вересня 1947 року рада міністрів СРСР ухвалила указ "Про виселення з західних областей УРСР до областей: Карагандинської, Архангельської, Вологодської, Кемеровської, Кіровської, Молотовської, Свердловської, Тюменської, Челябінської та Читинської членів родин "оунівців" й активних бандитів, заарештованих та вбитих у боях". Заплановано було виселити 75 тис. осіб.

Операція "Захід" розпочалася 21 жовтня о шостій ранку. Командував нею заступник міністра внутрішніх справ УРСР Дятлов. Протягом доби виселили 26 644 родини із 76 192 осіб: 18 866 чоловіків, 35 152 жінки та 22 174 дитини. Усіх їх чекали каторжні роботи в копальнях і колгоспах Сибіру. Протягом довгої дороги на північ 875 виселенців намагалися втекти з ешелонів, але 515 із них було схоплено. Такими були дані офіційних звітів МҐБ. А в документах українського підпілля фігурувала цифра в 150 тис. осіб.

Свої вчинки карателі прикривали ще й гаслами боротьби з куркулями. Майно виселенців передали колгоспам. Проте навіть радянська статистика свідчить, що виселені, приміром, із Дрогобицької області мали по одній (зрідка дві) корові на подвір"я, 22% з цих господарств — по двоє коней, лише третина — по свині й тільки чверть — плуги та борони. "Ворогами трудящого люду" зробили звичайних селян.

Зараз ви читаєте новину «Операція "Захід" тривала добу». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі