середа, 16 вересня 2015 14:37

Могила, з якої мусили збити тризуб

16 вояків Української галицької армії поховано на цвинтарі в містечку Винники поблизу Львова. ­Загинули в боях із поляками у 1918–1919-х. Ту війну українці програли. Через три роки вирішили встановити на місці поховання пам'ятник. Громада організувала збір збіжжя. Його продали, а виручені гроші пішли на знак.

– Виникло питання, як провести урочистості, якщо надворі – польська влада, – розповідає завідувач фондів місцевого краєзнавчого музею Оксана Масляк, 56 років. – Вирішили, що буде тільки панахида без урочистостей, щоб не розігнали. Але панахида вийшла ще масштабнішою, ніж мітинги й промови. Вклонитися полеглим бійцям з'їхалися не тільки жителі Винників, а й зі Львова, сусідніх сіл. Преса повідомляла, що на могилу поклали 150 вінків.

 

Поет Лев Лепкий спроектував пам'ятник. Він лаконічний – має форму кулі. Обабіч – хрести з цифрами 1918 і 1919. У центрі – тризуб. Поляки вимагали знести монумент, проте формальних причин для цього так і не знайшли.

– Не подобався пам'ятник і радянській владі, – продовжує Оксана Тадеївна. – Але пережив її. Все тому, що у 1950-х із нього збили тризуб – аби не муляв око комуністам. Напередодні Дня всіх святих – 1 листопада – у нас заведено нести на могили свічки. Біля пам'ятника цього дня щороку чергував наряд міліції. Але люди чекали пізнього вечора і таки ставили свічки на могилі героїв. Там поховані хлопці з суто винниківськими прізвищами – Пивовар, Олексів, Обаранець, Дмитерко, Домозар, Мисько, Копач. Люди не могли бути байдужими – а раптом це далекий родич? Одного разу хтось написав на "кулі" чорним вугіллям "Слава героям – смерть комуністам!" Міліціонери мусили побілити пам'ятник.

1989 року студенти Львівської академії мистецтв на чолі з Тарасом Левківим відновили тризуб на могилі вояків УГА у Винниках.

Зараз ви читаєте новину «Могила, з якої мусили збити тризуб». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути