"Кевіне, тепер я бачу, що вона – кругла. Я вражений, як виглядає Земля з космосу. Жодна фотографія не здатна передати тієї краси Всесвіту, яку людина може побачити своїми очима", – каже український космонавт 46-річний Леонід Каденюк до командира космічного корабля Кевіна Крігела. Вони – на борту американського шатла Columbia STS-87, який 19 листопада 1997-го вийшов на орбіту Землі. У кораблі також були японець Такао Дої й американці Калпана Чавла, Стівен Лідсі й Вінстон Скотт. Політ тривав 15 діб 16 год. 35 хв. 1 с.
Леонід Каденюк народився 28 січня 1951 року в селі Клішківці Хотинського району на Буковині в сім'ї вчителів. Мав кваліфікацію льотчик-випробувач першого класу.
– У космонавти мене відібрали із 3 тисяч кандидатів, – розповідав Каденюк. – Основна проблема була в тому, що не знав англійської – у школі вчив французьку. І перед самим польотом за місяць я її опанував.
Із собою Леонід Каденюк узяв три прапори України, тризуб, фотографії теоретиків космонавтики Юрія Кондратюка й Сергія Корольова, "Кобзар" Тараса Шевченка та його портрет, аудіокасети з піснями українських виконавців.
– Я організував вечори української пісні для космонавтів – вмикав Дмитра Гнатюка "Два кольори" й "Черемшину", Софія Ротару співала "Мій рідний край". Двічі прокидалися під гімн України. Американці стояли "струнко", – каже Каденюк.
У шатлі він вивчав дію гравітації на рослини й експериментував із власним тілом у невагомості. Розповідав: "Я ходив по стелі, спав на стіні, скручувався в позі ембріона, танцював і фіксував свої реакції на невагомість".
Леоніду Каденюку присвоїли звання Героя України. Цьогоріч його іменем назвали астероїд.
Труна Брежнєва впала в могилу
"Товарищи! Тяжелая утрата постигла нашу партию, наш народ, все передовое человечество. Сегодня мы провожаем в последний путь Леонида Ильича Брежнева. Славного сына нашей Родины, пламенного марксиста-ленинца, выдающегося руководителя Коммунистической партии и советского государства, неутомимого борца за мир и дружбу народов", – генеральний секретар ЦК КПРС 68-річний Юрій Андропов виступає над труною свого попередника 15 листопада 1982-го. Біля Кремлівської стіни на Красній площі у Москві ховають 76-річного Леоніда Брежнєва. Він 18 років очолював СРСР.
Був родом із села Кам'янське – тепер місто на Дніпропетровщині. Закінчив Курський меліоративний технікум і Дніпродзержинський металургійний інститут. Працював інженером на заводі й очолював технікум. У 33 роки обраний секретарем Дніпропетровського обкому компартії України. Під час Другої світової війни керував політичним відділом 18-ї армії.
1964-го після усунення від влади Микити Хрущова обраний першим секретарем ЦК КПРС. Епоху правління Брежнєва у народі називали "застоєм" – через відсутність змін.
Протягом останніх шести років переніс кілька інфарктів та інсультів, клінічну смерть. Уранці 9 листопада 1982-го на державній дачі "Заріччя-6" у Леоніда Ілліча зупинилося серце. 12–15 листопада в країні тривали дні жалоби – закрили школи, дитячі садки, більшість підприємств і заводів. На похорон радянського лідера приїхали глави 32 держав.
Прощання проходило у Колонній залі Будинку спілок у Москві протягом трьох днів. Звідти труну везли на артилерійському лафеті. За ним 104 військові високих чинів несли брежнєвські нагороди. Їх було понад 200.
О 12:45 15 листопада тіло Брежнєва опустили в могилу біля Кремлівської стіни. В цей час гарматні залпи дали в 37 містах. По телевізору йшла пряма трансляція. Усі глядачі й присутні на церемонії почули глухий удар – труна з тілом генсека впала в могилу. Люди вважали, що це означає початок кінця Радянського Союзу.
13 листопада 1805 року німець Йоганн Георг Ланер у Відні запатентував сосиски. Він переїхав із Франкфурта, де був м'ясником. Відкрив крамницю й почав продавати новий кулінарний виріб. Для приготування використовував фарш із вареної свинини та яловичини. Наповнював ним тонкі вичищені свинячі кишки. Сосиски називали "франкфуртськими" або "віденськими". У баварському містечку Гассельдорф встановили пам'ятник Ланеру, на якому написана історія сосисок.
14 листопада 1889-го репортер американської газети New York World 25-річна Неллі Блай вирушила у кругосвітню подорож. Обрала маршрут із роману Жуля Верна "Навколо світу за 80 днів". Із собою взяла одну сукню. Гроші, які дав видавець Джозеф Пулітцер, носила в сумочці на шиї під одягом. Користувалася пароплавами й залізницею. У Франції зустрілася з Жулем Верном. Повернулась у Нью-Йорк на вісім днів раніше від його літературного героя містера Фогга.
15 листопада 1943 року керівник німецької елітної військової служби SS Генріх Гіммлер видав наказ затримати всіх ромів і відправити в концтабори. У документі йшлося, що "цигани і напівцигани прирівнюються до євреїв". Відбирати представників цих народностей мали керівники SS на всіх підконтрольних німцям територіях.
Коментарі