Вживання в їжу овочів усіх кольорів веселки надзвичайно корисне. Це дозволяє поповнювати організм вітамінами, мінералами, клітковиною та іншими поживними речовинами та має велике значення для збереження здоров'я та профілактики захворювань. Особливе місце у цьому ряду "кольорових" корисностей посідають зелені овочі. Чому так і чому їх варто вживати частіше, розповіла у своєму блозі відома дієтологиня Світлана ФУС.
"За колір овочів і фруктів відповідають конкретні сполуки. Саме хлорофіл – пігмент у клітинах рослин – надає їм унікальний зелений колір. Напевно, ще зі школи багато хто пам'ятає про те, що за його участі відбувається фотосинтез. Хлорофіл впливає не лише на колір листя, але й позитивно діє на здоров'я людини, – наголошує лікар. – Адже за хімічною будовою формула гемоглобіну (речовини, яка забарвлює нашу кров у червоний колір) практично дорівнює формулі хлорофілу. Відмінність лише в тому, що в центрі молекули гемоглобіну розташовані атоми заліза, а в центрі молекули хлорофілу – атоми магнію".
Зелені овочі та фрукти завдяки хлорофілу мають протизапальні властивості.
Хлорофіл:
підсилює імунну функцію організму, прискорює фагоцитоз (захоплення та поглинання клітинами сторонніх об'єктів: бактерій, фрагментів клітин, твердих частинок);
має антибактеріальну дію;
запобігає росту патогенних анаеробних бактерій і грибів у кишківнику;
зміцнює клітинні мембрани, сприяє формуванню сполучних тканин;
регулює артеріальний тиск.
Крім хлорофілу, в зелених овочах важливе значення для здоров'я має фолієва кислота (вітамін В9), вітамін К, каротиноїди (бета-каротин і лютеїн) і клітковина. Інша цінність таких продуктів у наявності кальцію – важливого мінералу для опорно-рухового апарату.
Слід враховувати, що при термічній обробці водорозчинні вітаміни – фолієва кислота, вітамін С, вітаміни групи В частково руйнуються. Якщо ви хочете отримати названі речовини із зелених овочів, найкраще вживати їх саме в свіжому вигляді.
На вміст жиророзчинних вітамінів, таких як E і K, термічна обробка впливає менше. Підвищує їх засвоюваність наявність у страві жиру. Щоб максимально зберегти весь спектр вітамінів, краще овочі готувати на пару або недовго варити.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Портулак їстівний. Що приготувати з весняної зелені
"На жаль, зелені не часто є фаворитами серед інших овочів, – зазначає Світлана Фус. – Їх недооцінюють, ігнорують, вибирають тільки барвисті, яскраві, привабливі на вигляд плоди іншого кольору. Однак я раджу щодня збагачувати свій раціон різноманітними овочами. Не забувайте й про городину зеленого кольору – листя салату, шпинат, капусту броколі, цибулю порей, листя буряка, кріп, петрушку, кінзу, руколу та інші. Адже наша їжа має бути здорова і кольорова", - зазначила вона.
Вчені з'ясували, що речовина I3C, яка міститься у великій кількості в зелених овочах, ефективна проти раку простати. Досліди проводилися на мишах. Це не перше дослідження щодо I3C, наприклад відома його ефективність у зменшенні доброякісних пухлин молочної залози.
Коментарі