"Ну що, є?", — звично питаю в Ольги Олійник, 52 роки, власниці спеціалізованого бутику на другому поверсі рівненського ЦУМу, що на вулиці Соборній, 17. Взуттєвим бізнесом жінка займається понад вісім років. У її крамничці італійське, французьке взуття від 200 грн.
— Та щось будемо шукати. Міряйте — прийшла нова колекція. — По одній парі кожного розміру.
Знайти те, що підійде на мій 33–34-й, складно. Минулого літа купувала в пані Олі шльопанці на корковій підошві. Відносила вже друге літо. Віддала за них 600 грн. Власниця казала, що французькі. Виглядають добре, ще й наступного сезону носитиму.
— Взуття 35-го розміру розмітають у день отримання, — каже Олена Дмитренко, 28 років, продавець відділу взуття в "Гранд Базарі" на першому поверсі. — 34-го розміру протягом трьох років ми ще не отримували жодного разу.
Взуття 34-го розміру протягом трьох років ми ще не отримували
Радять шукати в дитячих магазинах. А там — двосантиметрові підбори, обмежений вибір. Єдиний плюс — взуття якісніше, ніж доросле. З супінаторами, прошитою підошвою. Везуть його з Туреччини та Китаю, рідше з Польщі.
Присідаю на маленький стільчик у дитячому відділі. Поруч мене мама натягує дворічній Настусі осінні коричневі утеплені черевики. Та крутиться.
— Дуже дорого — 195 гривень віддати за взуття для малої. Знаю, що не зносить. Та я кумі потім продам, у неї двоє дітей, — каже жінка.
Я вагаюся: до ділового костюма потрібне відповідне взуття, а не дитяче. Подруга заводить у відділ на другому поверсі. На вітрині стоять чорні шкіряні туфлі на "шпильках". Поруч — нерозпаковані коробки. Продавець Людмила Власюк, 42 роки, в метушні запитує, який розмір мені потрібен.
— О! Це вони, — показує туфельки. — Ваш — 34-й.
Коштують 365 грн. На нозі, як влиті, легенькі. Вибирати особливо немає з чого, тому беру.
Цього разу пошуки тривали дві з половиною години. У гірших випадках магазини доводиться обходити не один раз. Спеціалізованих крамниць для леді з маленькими ніжками в Рівному немає.
Черевички від 450 гривень
— Маленькі розміри в Україні не користуються таким попитом, як 38-й і 39-й. Швидше навпаки — жінки просять знайти велике взуття — розповідає 23-річна Ганна, менеджер із продажу взуття мережі магазинів "Інтертоп". — Недавно в нас робили замовлення на дві партії (по сто пар) австрійського жіночого взуття 43-го і 44-го розмірів.
"Інтертоп" завозить товар із закордону. На 300 коробок звичайних розмірів "нестандартних" припадає п"ять–шість пар. Клієнтам, які шукають взуття для тендітних ніжок, залишається або йти в дитячі магазини, або замовляти в нас не менше 100 пар.
Маленькі розміри австрійських черевиків "Хьогль", від 600 грн, ще залишилися в столичному "Інтертопі" на проспекті Перемоги, 23. Тридцять п"ятий з половиною можна знайти серед німецького взуття марок "Рікер", "Габор" у магазинах "Монарх". Ціна на такі черевики у столиці — від 470 грн.
— Українські виробники шиють тільки з 36-го по 41-й розмір і не бачать потреби щось змінювати, — розповідає Людмила Калюжна, 27 років, продавець-консультант магазину "Монарх", що в Києві на Подолі.
Якщо шукати маленьке взуття — варто дивитися на першу лінію "Монарха" (найякіснішу, але й найдорожчу), російсько-швейцарського виробництва. За такі зимові черевики просять на 200–250 грн більше, ніж за пошиті в Україні. Ціна на зимову пару починається від 500 грн.
Ольга ДОМАНСЬКА
Коментарі
6