
— Бонсай — це мистецтво вирощування дерев, а зовсім не знущання, як часто кажуть.
Мовляв, рослину не поливають, згинають, заважають росту. Насправді ми лише правильно скеровуємо ріст, — розповідає 38-річний Ігор Жиров із Черкас. Він за фахом — учитель історії. Вирощувати карликові дерева почав 2002 року, коли прочитав книгу Вернера Буша "Бонсай у нашому домі". Провів дві виставки в місцевому торговельно-розважальному центрі.
Каже, найпопулярніша школа бонсая — китайська. Вона вчить створювати маленькі дерева, як точну копію великих. Японці більше філософствують, тайці роблять дерево подібне до людини.
— Бонсай може жити кілька сотень років. Старі імпортовані дерева коштують кілька тисяч гривень. Більшість із них гине або перебуває в стані постійної реанімації, бо не може призвичаїтися до наших умов. Простіше виростити самому.
У колекції Жирова 150 дерев і композицій. Має гранат, інжир, клен, абрикос, сосну, шовковицю. Найбільше дерево сягає метра, найменше — 10 см.
Створюють бонсай із будь-якого виду дерева.
— Я використовую 83 різновиди матеріалу, тобто збираю все, що тільки можна: хвойні, листяні, фруктові дерева. Зробити бонсай можна також із куща чи трав"яної рослини.
Починати Ігор Жиров радить із насіння, прищепи або саджанця.
— Формується рослина за допомогою дроту або обрізання. Росте від 7 сантиметрів до півтора метра. Я починав із прищепи граната та інжиру. Вони найпростіші. Найважче з хвоєю, бо вона примхлива. Ґрунт готую з листяної землі, торфу, піску, кори. Саджаю в низькі горщики. Із кожним роком їх висоту зменшую. Пересаджую бонсай через два-три роки. Поливаю відстояною водою двічі на тиждень. Обрізаю в разі необхідності приблизно раз у два місяці.
Найпростіший стиль — мітлоподібний. У ньому використовують лише метод обрізки.
— У першій рік обрізаю майбутній стовбур, наступного — головні гілки, ще через рік — гілки другого та третього порядку. За три роки дерево має бути сформоване. У 5 років воно буде гарно виглядати, але пишатися ним будете лише років через 15.
Умови утримання дерев залежать від їхнього походження. Тропічні тримають у приміщенні, субтропічні — у захищеному від морозів місці, наші можуть зимувати на вулиці.
— Бонсай впливає на інтер"єр, робить його вишуканим і загадковим. За астрологією кожному знаку підходить своє дерево.
Коментарі