Миску з горілкою і хлібом на підлозі біля буфету ставить на дачі киянин 40-річний Богдан Мельник. Викручує пробку з електролічильника. В отвір для ключа зубочисткою запихає солідол. На колодку вішає розрізану повздовж пластикову пляшку.
— Восени дощ не заллє, а взимку із солідолом не заіржавіє і не замерзне. Дача в мене за 100 кілометрів від Києва, у селі Блідча Іванківського району. Зимою замете, не наїздишся, — говорить господар. — Біля буфета, в якому були харчі, для щурів кладу хліб із горілкою. Пару разів нахлебчуться, матимуть інтоксикацію — і поздихають. Тоді викручую пробку, щоб не замкнула проводка в дерев'яній хаті.
У багажник "деу" перед від'їздом поклав мотор, яким качав воду з криниці. Колодязь закрив, а відро зняв. Усе, що можна взяти, сховав у будинок.
— Цього року заливав бетоном доріжки, піддашки міняв. Залишилися дошки і щебінь, то я сусідові на баню віддав. Можуть украсти, й не докажеш, що було твоє. Бензину не лишаю. Знайомий усе цінне з дачі на зиму забрав. Злодії від злості, що нічого взяти, облили хату бензином і підпалили.
Також зливає воду зі шлангів для поливання.
— Якось зимою їх порвало. Тепер і в бочку з водою накидую закручені порожні пластикові пляшки. З ринв туди набігає дощова вода. Коли замерзне — стисне пляшки, а не розірве чан.
44-річний Михайло Цимбалюк із Хмельницького перед від'їздом просить дільничного інспектора села Гайдайки Волочиського району, де в нього дача, наглядати за нею.
— Про це в селі всі знають. Менше спокус лізти в будинок. Цього року приварив до вікон металеві ставні, закриваються на замок. Весною розмалюю їх квітами, буде хата веселіша,— розповідає.
Кладе на кран водогону ящик без дна й утрамбовує сухим листям. Це рятує трубу від перемерзання.
— Обов'язково вносимо дрова до каміна. Приїдемо святкувати Новий рік — усе готове й сухе, — говорить його дружина Оксана Цимбалюк, 39 років. Вона записує в зошит, які харчі, насіння, добрива залишилися. Вносить до переліку гумові рукавички, свічки — щоб навесні не купувати зайвого.
З осені підмащують димохід. Водяний котел опалення накривають старими ковдрами, консервацію також. Господарське мило кладуть у сарай або в літрову банку й закривають кришкою.
— Виносимо туди все, що гризуть миші. Краще вже нехай занаджуються в сараї, ніж бігають по хаті.
5
градусів морозу достатньо протягом двох тижнів, щоб замерзла опалювальна система
3
градуси морозу — за цієї температури гумові шланги лопають за два дні, якщо не злити воду.
Верх паркана змащують дьогтем
— На відстані кроку від порога кладу капкан на злодіїв, — розповідає 35-річний Микола Назаренко з Вінниці. — Мій товариш капканом половив крадіїв, які восени виносили саджанці з дачі.
Інколи дачники навмисно залишають у будинках отруєні їжу й горілку. Отруту треба брати нехімічну, щоби крадій не вмер.
Відлякувати мародерів може несправна відеокамера. Її кріплять на вікні чи біля дверей. Дехто чіпляє на паркан табличку, що за ділянкою й будинком ведеться відеоспостереження. Якщо дача огороджена, верх паркана можна змастити дьогтем. Він слизький, і через огорожу важко перелізти. Потім смердить і не відпирається.
Коментарі