

— Рубати дрова сокирою — це кам'яний вік, а ми у ХХІ столітті. Щоб наготувати дрів на місяць, раніше два дні рубав. Тепер справляюся за півгодини і без напрягу, — каже дніпропетровець 31-річний Степан Грабовецький. Змайстрував електричний дровокол.
— Нічого подібного раніше не робив, а це спробував, — пояснює. — Схему вичитав в інтернеті. Купив електродвигуна потужністю 5,5 кіловата, прикріпив під металевим столиком. Зверху поставив редуктор, приєднав шківами до мотора. На редукторі стоїть спіралеподібний металевий конус-колун. Матеріали обійшлися у 2 тисячі гривень. Ідеально вийшло не зразу. На другий день поліно намотало на колун, вигнуло вал. Довелося доварити на столик дві направляючі шини.
Механічні дровоколи бувають конусні та гідравлічні.
— Конусні працюють за принципом шурупа, — пояснює 34-річний Олег Шмигельський з міста Красне на Львівщині. Його підприємство виробляє пристрої. — Дерев'яну колоду ставлять на столик, збоку вкручують конус. Колода розколюється. Гідравлічні складаються з гідравлічного преса і хрестоподібного ножа-колуна. Стовбур кладуть на столик, прес давить у колун. Виходить чотири поліна. Якщо хрестовина подвійна, то розколює на вісім.
Залежно від потужності гідравлічного преса, дровокол упорається з будь-якими колодами.
— Для домашніх потреб вистачає преса-п'ятитонника, — говорить майстер. — 15-тонний легко дробить колоди завдовжки метр.
Дровоколи бувають стаціонарні або вмонтовані на автомобільний причіп.
— Вдома можна ставити електричний двигун. Щоб колоти в лісі, треба автономного бензинового. Залежно від розміщення колод бувають вертикальні і горизонтальні. Вертикальні потужніші, але на горизонтальних легше працювати, можна рубати криві колоди.
500 гривень коштує новий гвинт-колун до електричного конусного дровокола. Вживаний – 300 грн.
4 кубометри дров за годину рубає гідравлічний дровокол з електродвигуном потужністю 3,5 кВт.
Коментарі