У пору пікніків у багатьох магазинах з"явилися товари для відпочинку. Раніше такого не продавали — пікнік облаштовувався підручними засобами. Стареньке покривало, рогач із дерева, сірники. Тепер можна організувати все з неабияким комфортом. Окрім мангалів і барбекю, пропонують килимки, посуд, дрова, розпалювачі вогню.
На вулиці Воздвиженській, 1б, у Києві недавно відкрився магазин "Всюдихід". Водночас це й інтернет-магазин. Там продається барбекю, який за 10 хвилин перетворюється на валізу. Коштує така "сумочка" 391 гривню. У комплекті є решітки — для вугілля і для продуктів. Продуктову можна переставляти на три висоти, щоб м"ясце більше чи менше підсмажилося.
— Перший раз барбекю треба прожарити. Закласти дрова — нехай вони прогорять і так постоять хвилин десять. Потім берете нові дрова й можна готувати, — пояснює директор магазину Михайло Рохманюк, 28 років.
Піддон і кришка барбекю мають спеціальне жаростійке покриття. Воно витримує температуру до 700 градусів. Решітка з нікельованої сталі покрита безпечним для харчів матеріалом.
— Для птиці є спеціальний вертел із затискачами та дерев"яною ручкою. Одночасно можна смажити і на решітці, і на вертелі, — продовжує Михайло.
Складена жаровня має вигляд середньої валізки. Важить шість кілограмів. Я трохи походила з нею по магазину — не здається заважкою.
Замість сірників "Всюдихід" пропонує маленьке кресало. На дерев"яній ручці — восьмисантиметровий кремінь завтовшки з шарикову ручку. Черкаєш по ньому ножем — вилітає іскра, яка розпалить вогнище.
Другий відділ валізи — це холодильник
— Усі товари зроблені якісно, хоч і виготовлені у Китаї на замовлення російської фірми "Експедиція". Зараз асортимент у нас не дуже великий, але найближчим часом товарів побільшає, — каже директор магазину.
Барбекю продаються і на промисловому ринку "Петрівка". За 200 грн віддають маленький пристрій у формі циліндра. Відкинувши кришку, його можна використовувати як мангал. Інші жаровні, кругленькі, на ніжках, продають по 150–180 гривень.
— Для розведення вогню у барбекю не можна використовувати ні бензин, ні гас. Тільки спеціальні розпалювачі. Треба перечекати, доки ця рідина вигорить повністю, інакше їжа буде з неприємними присмаком та запахом, — радить продавець ринку Микита Золовецький, 34 роки. Чоловік любить ходити у дво-триденні походи. Обходив чимало місць у Київській області, бував на Харківщині, Івано-Франківщині, в Чернівцях. У Карпати, звісно, заносило. На вихідні з друзями виходять на пікніки.
— Тут на ринку можна купити і пікнічні набори на дві-шість персон, — розповідає Микита. — На вигляд — звичайний рюкзак або сумка. Але всередині... В одному відділі заховані термос, чашки, чарки, тарілки, дерев"яна дощечка, серветки, виделки з ложками, іноді скляні бокали. Другий відділ валізи — це холодильник. Він має спеціальне термопокриття. Залежно від якості і кількості предметів такі набори коштують 200–400 гривень.
Поруч із ринком, у "Мегамаркеті", вибір барбекю значно багатший. Ціни коливаються від 69 до 400 гривень. Щоправда, конструкція за 69 грн на вигляд не дуже надійна. Барбекю за 202 грн також складається у валізу, але має тоненькі й хиткі ніжки. Набагато привабливіший квадратний, за 217 грн, мангал-валіза.
Сумки з наборами посуду в "Мегамаркеті" продають за 140–300 гривень. Тут можна купити й килимки для пікніку всього за 40–90. За дрова у маркеті доведеться віддати близько 10 гривень. Розпалювачі багаття коштують 6–15 гривень.
Мажте решітки олією
Після смажіння і перед миттям решіточку барбекю треба пошкребти металевою мочалкою. Коли трохи охолоне, опускайте у гарячу мильну воду, щоб відмокла вся сажа.
А щоб видалити залишки їжі на газовому барбекю, після використання закрийте кришку і увімкніть газ на 10–15 хвилин. Потім почистіть щіточкою.
Продукти налипатимуть менше, якщо змастити металеві перетинки рослинною олією.
Міні-мангал
У магазинчику "Всюдихід" продають маленьку (30х15 см) решітку для вогнища. Вона зовсім легенька, зі складними ніжками, поміщається у цупкий чохол. Виготовлена решітка зі сталі та має хромоване покриття. На ній можна готувати картоплю у фользі, м"ясо, рибу та овочі. Зручно буде поставити й каструлю. За один раз багато не приготуєш, але для невеличкої компанії така річ за 46 грн підійде якнайкраще.
Решітка-стейкер заміняє шампури
Щоб приготувати свинину, курку чи рибу на природі, львів"яни все частіше беруть із собою спеціальну решітку-стейкер. Складається вона з двох частин, між якими затискають шматки м"яса. У стейкері на вогні запікають і овочі. Готують, як правило, над жаринами. Проте смаколики можна пекти і на відкритому вогні — решітка має довгу ручку з дерев"яним руків"ям.
— Для барбекю треба багато різних аксесуарів — виделки, щипці, щоб перевертати м"ясо. Та й із шампурами намучишся, поки м"ясо проткнеш, — розповідає продавець Краківського ринку Ірина Стойко, 36 років. — А решітку-стейкер і перевертати зручно, і все що завгодно у ній приготувати можна.
Продають решітки-стейкери в усіх львівських супермаркетах. Чималий асортимент і на ринках. На базарі за них простять у середньому 50–60 грн.
— Кругла решітка "Ландмен" із хромованої сталі коштує 60 гривень, із тефлоновим покриттям — 70–90, — продовжує Ірина Стойко. — Решітку "Тайм-Еко" з антипригарним покриттям можна купити за 80 гривень.
Перед першим використанням решітку радять змастити олією, добре прогріти й залишити охолонути. Перед тим як класти м"ясо, стейкер варто протерти розрізаною навпіл цибулиною.
Оксана ЛЕВИЦЬКА
Коментарі