Знайти на площі Ринок у Львові кав"ярню "Синя пляшка" не просто. Єдиний орієнтир — маленька синя пляшка, намальована на кам"яній стіні при вході в дворик старого житлового будинку. На п"яти столиках у невеликому залі горять свічки. На темних стінах — великі картини на історичну тематику. Навпроти дверей портрет галицького шляхтича Франца Кульчицького. Він відкрив у Відні першу кав"ярню, яка називалася "Синя пляшка".
— Відколи Галичина опинилася в складі Польщі, а потім Росії, спогади про Австро-Угорщину переросли в ностальгію, — розповідає бармен Любомир Гнатишак, 28 років. — Ми готуємо напої та страви, популярні в народів колишньої Австро-Угорської імперії. Загалом це понад десяток королівств.
Загинаючи пальці, перераховує:
— Королівство Галичини, Богемії, Далматії, Боснія і Герцеговина... — затинається, — словом, їх багато.
Об 11.00 в залі пахне меленою кавою, лунає "Пустельник" "Піккардійської терції". За столиками сидять дві пари. Вони замовили каву по-львівськи і по-турецьки.
— Кава з турки ще не означає кава по-турецьки, — каже Любомир Гнатишак, занурюючи металеву джезву в розпечений пісок. — Для турків головне, аби кава була з корицею. А по-львівськи варять із дуже обсмаженої віденської мішанки (до неї входять два види кави — арабіка та робуста). Вона висмажена настільки, що стає дуже легкою. І коли запарюється, то гуща не осідає на дно.
До нас часто приходять поляки, — продовжує Любомир. — Вони люблять "люру" — слабку каву. Англійці та німці до кави завжди просять молока або вершків. А львів"яни беруть шоколадну, мадярську з ванільним цукром і "Карловацьку". Ми подаємо також каву з чорним перцем — вона дуже пекуча і міцна. Називаємо її "мазохістською".
Бармен пропонує спробувати "Карловацьку" каву. Вона гірка з кислинкою. Разом із напоєм попадається шматочок якогось сухого зілля.
Два кілограми м"яса з печерицями, сиром, грінками та соусами коштують 132 гривні
— Це гвоздика, — заспокоює бармен. — Кислинку дає лимон. А смак меду відчуваєте?
Чоловік каже, що фішка кав"ярні — кава з вогником — "Богемська" та "Фері-вогонь". Обидві коштують по 6 грн.
— Палаючу каву більше ніде у Львові не подають. До столика клієнта приносимо горнятко з підпаленим коньяком або ромом. До нього додають 3–4 краплі лимонного або апельсинового соку та корицю. А каву подаємо у джезві. На очах у клієнта її наливаємо в підпалену суміш.
Каву з вогником часто замовляють просто заради цікавості. Дуже емоційно на неї реагують іноземці. Для них це екзотика.
— Найбільше люблю пояснювати іноземцям, що таке шпондер, — Любомир сміється. — У нас є канапки зі смаженим шпондером, сиром сулугуні й майонезом. Сім гривень коштують. Їх готували в часи Герцогства Словенії. Там бекон завжди любили.
Найдорожча страва в "Синій пляшці" — фондю "Великий Габсбург". Два кілограми м"яса з печерицями, сиром, грінками та соусами коштують 132 грн.
— Фондю тепер мало кого здивуєш. Ще чотири роки тому у Львові ми були єдиними, хто це готував. А потім багато закладів страву перейняли.
У "Синій пляшці" готують м"ясне, сирне і шоколадне фондю. Останнє найдешевше — 35 грн. До нього всипають фрукти, шоколад, молоко, масло і лікер.
— Чорний шоколад слід розтопити з вершковим маслом, молоком і лікером. Окремо подаємо нарізані шматочками фрукти — яблука, курагу, мандарини, банани з подрібненим печивом. Замість виделок — металеві шпажки. Ними клієнт наколює фрукти і вмочає у розтоплену масу. Виходить щось схоже на чорнослив у шоколаді.
Так само шпажкою їдять усі види фондю. М"ясне в кав"ярні можна приготувати самому, за столиком.
У невелику каструлю з розігрітою олією Любомир кладе по 150 г нарізаного м"яса яловичини, курки і телятини. Посипає класичною приправою до м"яса. Додає 100 г сирих печериць і стільки ж сирої цвітної капусти. Каструлю ставить на підставку, під якою є коробочка із сухим спиртом.
— Спирт запалюємо на столику перед замовником.
За двадцять хвилин м"ясне фондю готове. М"ясо, печериці наколюють на шпажку і вмочають у соус. Його подають у трьох металевих мисочках — часниковий, кокосовий і томатний.
— "Великий Габсбург" — це м"ясне та сирне фондю, які подають разом. Сирне готують із розтопленого твердого сиру, мускатного горіха, грінок із чорного хліба, лікеру й сухого вина.
Коментарі
1