На столичному Лук"янівському ринку журавлину продають літровими і півлітровими банками. Просять 20 і 10 грн відповідно. Більшість продавців із Волині й Рівненщини. Кажуть, збирають ягоди в лісах, на болотах.
— Лазимо з великими кошиками по болоту, у воді — це треба бачити, приїжджайте до нас по клюкву, — запрошує 42-річний Юрій Василевич із села Дроздинь Рокитненського району Рівненщини. — У нас усе село її збирає.
— А пам"ятаєш, як одного чоловіка витягали з клюквою з болота, — підходить до Юрія Миновича жінка, що торгує поряд сушкою. — По шию в трясовину провалився. І ти, здається, теж якось булькнув.
Чоловік відмахується. Каже, що збирають журавлину з вересня і до снігу.
— Удома копаємо ями, устилаємо їх плівкою, — продовжує Василевич. — Ямки засипаємо ягодами, заливаємо водою і зверху ретельно укриваємо. Так клюква може довго зберігатися. Як треба ягоди, достаємо їх з ями ящичком.
Юрій Минович набирає в пластмасовий совок журавлини. Унизу огорнутого поліетиленовою плівкою ящика видно рожевувату рідину.
— Покупці думають, що ягода сік пустила. А то вода. Клюква ж ціленька у своїй пругкій оболонці. До Великодня отак може лежати і не псуватися.
Каже, що торік журавлину одразу в селі скуповували заготівельники і фурами відправляли в Польщу, Німеччину.
— Цього ж року ягоду не закуповували — криза. Та вона ще й подешевшала.
Зауважує, що чим темніша ягода журавлини, тим вона стигліша. Знаходить блідо-рожеву.
— Цю зірвали зеленою.
П"єш настоянку — і приємно. Потім по мізках як дасть!
Білявка в червоній куртці з сином купує у Василевича дві літрові банки ягід. Платить 40 грн.
— Морси з неї готуємо, — каже. — Так їсти — сміливості не вистачає. Разом із цукром чи без нього перемелюю ягоди в блендері, додаю киплячу воду і відразу знімаю з вогню. А якщо подавлену клюкву викинути на друшляк, то буде два з одного. Окремо сік і кожура, з якої готують морси.
Зауважує, щоб ягоди легше віддавали сік, ошпарює їх.
— Ягоди можна і на м"ясорубку перекрутити, — долучається до розмови односелець Василевича Микола Огієвич, 29 років. — Я їх перекручую разом із цілим апельсином у кожурі. Потім додаю ложку до кип"яченої води, меду — і смачненький чай виходить.
Микола додає, що найкраща горілка — настояна на журавлині.
— П"єш настоянку — і приємно. Потім по мізках як дасть!
На півтора літра горілки бере півлітра журавлинного соку і настоює два тижні.
— Якщо туди додати цукру і більше настояти — три-чотири тижні — вийде лікер із клюкви, — каже Юрій Василевич. — Напій набуває насиченого червоного кольору і стає тягучим, як олія.
Чоловік каже, що вдома з журавлини готує варення. Ягоди на 3–4 хв. занурює в киплячу воду. Потім перекладає їх у киплячий сироп і проварює на слабкому вогні. На 1 л журавлини бере 1,5 кг цукру.
— Замість цукру можна взяти мед і готувати так само. На літр ягід його треба десь зо дві склянки.
Зауважує, що з десертів найбільше до вподоби мус із журавлини. Для солодкої страви перебрані ягоди ошпарює і протирає крізь сито чи друшляк із маленькими отворами. До склянки протертої журавлини додає цукор і ставить на вогонь. Як закипить, повільно всипає манну крупу і постійно помішує. Продовжуючи мішати, варить ще 5 хв. Суміш переливає в миску, охолоджує і збиває до густої пухкої маси. Мус розкладає в десертниці, охолоджує і подає до столу.
— Окрім того, що клюква смачна, вона і корисна. Це перше средство від тиску, лікує нирки, температуру, запалення.
Для мусу з журавлини беруть 1 склянку ягід, 5 ст. ложок цукру, 4 ст. ложки манної крупи, 3–4 склянки окропу.
Журавлинний морс можна заморожувати
35-річна Ірина Сидоренко із Полтави п"ять років поспіль наприкінці зими готує морс із журавлини.
— Літній запас вітамінів в організмі вичерпується, домашні яблука кінчаються, а на базарі польські оброблені невідомо чим, — каже. — На цитрусові моїх дітей висипає, тому з лютого починаю купувати журавлину. Вона багата на вітамін С. Роблю з неї переважно морс. Кілограм зараз продають по 35 гривень.
Сидоренко бере півкілограма ягід. Ретельно миє і залишає в ситі, щоб стекла вода. У глибокій фарфоровій мисці розминає дерев"яною ложкою.
— Ягоди можна пропустити і через м"ясорубку. Але мені здається, що давлена ложкою смачніша.
У ягоди вливає склянку холодної кип"яченої води, розмішує і відтискає через цупку білу тканину.
— Марля не годиться, бо тонка. Віджимати краще не всю масу одразу, а потроху.
Сік розбавляє шістьома склянками холодної кип"яченої води, додає 200 г цукру.
— Ще роблю заготовку. У віджатому сокові розчиняю цукор, розливаю в поліетиленові пакети і заморожую. Коли треба, відрізаю шматок і розводжу гарячою водою.
Наталія ВІСИЧ
Коментарі