Киянка 45-річна Оксана Гаркавенко в'ялить помідори за власним рецептом у духовці.
— Беру 3 кілограми зрілих і м'ясистих сливок. Мию, нарізую половинками вздовж. Вибираю насіння та викидаю. Має залишитися лише м'якоть. Щільно штабелями трамбую зрізом догори в керамічну посудину. На деку вони можуть підгоріти. Об'єм посуду залежить від того, скільки ви хочете робити помідор. Вони мають не плавати в олії, а щільно лежати.
Посипає свіжим базиліком, крупно змеленим або розкатаним качалкою чорним перцем-горошком і часником. Кожен зубок ріже на чотири частини.
— Не солю. Заливаю олією. Беру рафіновану оливкову. Коли треба зекономити, годиться і соняшникова. Й у духовку на 3 години на найменший вогонь, щоб упрівало. Ставлю 90 градусів, бо духовка менше не робить. Є такі, що не виставляють менше ніж 150. Тоді можна трохи прочинити дверцята, щоб гаряче повітря виходило. Якось, щоб не мити, встелила дно миски фольгою. За півгодини були вуглинки — фольга розжарилася.
Олія випарюється, помідори тоді, як соус. Кладе їх у банку і зберігає в холодильнику.
— Можна лимончика покласти або проспиртувати. Вони не стоять довго. З 3 кілограмів виходить півлітрова банка. Кладу у м'ясо, печеню, тушковану картоплю, плов. Додають пікантності. Схожі на сушені помідори, що продають, але жирненькі.
У заливку можна додавати сушену цибулю, каперси, анчоуси, стручковий перець. Також італійські трави — розмарин, чебрець, орегано. Для аромату можна класти перці чорний і чилі, хмелі-сунелі, кмин, кардамон, імбир, барбарис та коріандр. Товчуть перед тим, як додавати.
20-річна Лариса Копійко з Одеси сушить помідори на сонці. З 10 кг свіжих отримує кілограм сушених.
— Помідори, які дозріли на городі, а не в теплиці, смачніші. Мають бути невеликі та тверді. У таких менше соку і насіння, тому сушаться швидше. Мию, чищу від насіння й перегородок. Маленькі ріжу половинками або четвертинками, більші — скибочками. Добре обсушую.
Стелить фольгу, на неї — пергаментний папір. Змащує олією, щоб помідори не прилипали. Розрізає їх навпіл не до кінця та посипає крупною морською сіллю. Вона не пересолює, але й не дає їм згнити. Сушить чотири дні.
На ніч накриває махровим рушником, щоб не вбирали вологу, на день — марлею, щоб не сідали комахи. Мухи на солоні помідори не летять. Що щільніше класти, то довше сохнуть. Готові на 2 хв. ставить у духовку простерилізувати.
— Їм помідори з чорним хлібом і шматочком моцарели або голландського сиру. Інколи розмочую у воді й вині. Стають смачні і м'які. Додаю у пасти, салати, супи.
Коментарі