— Старовинний гуцульський борщ вариться без квасолі й картоплі, — розповідає Марія Городчук, 40 років. У великому казані вона готує страву на фестивалі карпатської кухні в селі Спас Коломийського району на Івано-Франківщині. — У бульйон зі свинини додають тушкований натертий буряк. Коли він звариться, вливають заправку із 300 грамів сметани, стільки ж молока, яйця та двох ложок муки. Доводять до кипіння.
До гуцульської шупені — рідкої кукурудзяної каші з квасолею та шматками свинини припрошує 41-річна Галина Прокопів із села Рунгури. Каже, страву колись подавали на весіллях та хрестинах.
— На літру кукурудзяної крупи грубого помелу треба літру квасолі, попередньо замоченої в теплій воді, та 3 літри м"ясного бульйону, — пояснює. — Напівготове м"ясо виймаємо з каструлі й засипаємо в бульйон крупу, квасолю, дрібно нарізані по три цибулини і зубці часнику, лавровий листок. Солимо, перчимо. Ще одну цибулинку обсмажуємо на жирі, додаємо туди м"ясо. Притушковуємо і закладаємо в каструлю. Усе разом запихаємо в піч на 6–8 годин. Кришкою накривати не треба. У духовці страву слід готувати при температурі 220 градусів, доки закипить. Потім збавити градусів до 150 і тримати ще 4 години. Страва буде смачнішою в чавунній або керамічній посудині.
Галина Стовпюк, 42 роки, із села Спас готує гуцульську замащінку — рибу, запечену в казані з борошняною підливою.
— Є замащінка м"ясна й рибна. Беремо великі шматки м"яса чи риби, дрібно ріжемо цибулину та часник, складаємо все в казан і заливаємо обсмаженим у смальці борошном. Замішуємо трохи в"язкого тіста, розкачуємо його і щільно закриваємо каструлю з усіма складниками. Страва називається замащінкою тому, що тістом ніби замащують каструлю, аби під час приготування не виходила пара.
Недалеко від Галини у 50-літровому казані чоловіки варять козацьку грибну юшку. У казані на олії обсмажують білі гриби, заливають їх водою. Далі кришать капусту, додають засмажку з моркви й цибулі, солять, перчать і варять під кришкою на повільному вогні до готовності.
Коментарі