— Масляна, точніше Колодій або Бабський тиждень, — це проводжання зими і зустріч весни. Тоді традиційно готують вареники і млинці, які символізують Місяць та Сонце, — розповідає Любов Мисечко, 53 роки, з міста Заставна Чернівецької області.
Робить тісто. У 0,5 л кефіру всипає 1/2 ч. л. солі та 1 ч. л. цукру. Борошна підмішує, скільки візьме. Залишає на 15–20 хв. За цей час набухає клейковина. Тоді тісто буде смачнішим і легше ліпитиметься.
— Коли готую на пару, тісто роблю на сироватці замість кефіру. Додаю ще одну чайну ложку соди, яку гашу цією ж сироваткою. Так вареники будуть пухкими.
Для начинки яблука, сливи чи груші ріже кубиками і засипає цукром, щоб пустили сік.
— Вареники з солодкою начинкою швидше розліплюються. Щоб цього не сталося, вбиваю у тісто додатково яйце.
Розкочує тісто товщиною 3–5 мм і склянкою витискає круги. Начиняє вареники. Готує у пароварці 5–7 хв. Кладе негусто, щоб не позлипалися. Коли варить у каструлі, чекає, щоб вареники після закипання спливли. За 3–4 хв. вимикає вогонь.
— Солоні вареники роблю із тушеною капустою. Можна додати у неї гриби та оселедець. У народі вірили, якщо хлопець вибирає вареники з солоною начинкою, він упертий. А якщо солодкими ласує, буде лагідний зі своєю дружиною.
Шаткує 500 г капусти та ріже півкільцями цибулину. Смажить в олії до зарум'янення. Доливає води і тушкує до готовності. За 10 хв. додає 100 г дрібно нарізаних печериць. Наприкінці нарізає кубиками філе оселедця. Перемішує і начиняє варениці.
Коментарі