Субота, 22 лютого, 14.10
– Збираєтеся валяти пам'ятник? Зносьте прямо нам на голову! Ми звідси не підемо! – кричить депутат від Комуністичної партії Миколаївської міськради Олена Свинарчук.
Вона та її однопартієць в облраді Сергій Пучков стали перед монументом Ілліча на центральній площі. Біля них – близько сотні людей з георгіївськими стрічками на грудях. Загалом на площі до двох тисяч місцевих. Активісти "Правого сектора" намагаються відтіснити "ленінців". Починається штовханина. Чути:
– Не бити! Не бити!
– Кого ти захищаєш – Леніна, Януковича? На їхніх руках кров! – вигукує бородань у чорній куртці.
Викликають міліцію. Приїжджають кілька міліціонерів і заявляють, що вони – з народом. Заспокоюють людей, зносити пам'ятник не забороняють. Пучкову хтось бризкає із газового балончика в обличчя. Той тре очі. Починається бійка. Виконувач обов'язків мера Юрій Гранатуров у мегафон пропонує, аби статую зніс аварійно-рятувальний загін МАРС. Після того як комунальникам не вдається підняти Ілліча краном, його зіштовхують із постаменту КрАЗом. Від удару відвалюється голова. Активісти вилазять нагору і співають Гімн України.
Минулого тижня в різних регіонах повалили кількадесят пам'ятників Леніну.
А в цей час:
Бджоляр 28-річний Олександр Лихогляд із Калинівки на Вінниччині пакує в машину чотири 3-літрові банки меду. За них планує відпочити на найбільшому в Україні гірськолижному курорті Буковель на Івано-Франківщині.
– Третій раз збираюся на лижах покататися. Думаю, ще встигну, доки сніг розтане. Хотів на початку лютого поїхати, але мав багато роботи, – розповідає. – Торік господарі готелю дізналися, що тримаю пасіку, то попросили привезти наступного разу меду. Вони люблять акацієвий і липовий. Гречаного на дух не переносять. Зупиняюся в одних і тих же людей. Торік у грудні привозив меду їм. Порахував, скільки коштує. Власники погодилися на таку ціну. То по бартеру і жив, і харчувався.
– Слава Україні, хлопці! Слава померлим героям! – вигукує у кафе в центрі Полтави 27-річний Олександр Тімченко.
З трьома друзями за столиком п'ють пиво. Крім них, у закладі близько 20 відвідувачів.
– Вони вмерли, аби ми жили у кращій країні. Хай спочиває Небесна сотня, – продовжує.
– Я все розумію, але краще вам замовкнути, щоб проблем не було, – підбігає офіціантка. – Про своїх героїв можете на вулиці покричати, а ще краще – у ліс сходити. Не треба людей відлякувати. Навколо подивіться: тут же одні наркомани, п'яниці й діти. Ну як, по-вашому, вони до Майдану ставляться?
Хвилину відвідувачі мовчать. Потім більшість просять принести рахунок та йдуть із закладу.
– Не думав, що так відреагують. Офіціантку шкода: втратила стільки клієнтів. Власники точно по голові не погладять, – говорить Тімченко.
– Я ці плакати пам'ятаю. Ними три роки тому весь Львів був заклеєний, – придивляється до фотографії 46-річний Дмитро Панас. До телефонної будки причеплений червоно-білий аркуш із написом "Божа справа". – Тоді якась нова церковна община запрошувала до себе вступити. А потім ті наліпки раптово зникли.
Напередодні у галереї Гері Боумена відкрили виставку фотографій польської художниці Станіслави Захарко-Лаговської під назвою "Божа справа". На знімках – львівські будинки, рекламні щити, вікна. Скрізь видно клапоть "Божої справи".
– 28 березня 2011-го у Львові я помітила червоно-білу листівку. Не зрозуміла змісту, але слова заінтригували, – розказує художниця. – Побачила наступну, трохи далі ще одну – й почала фотографувати. Загалом зробила понад 60 знімків. Виходить, виставка має трьох авторів: випадок, людина, яка клеїла листівки, і я.
Бруківка стала символом революції
Бруківка київських вулиць стала зброєю повсталого народу, який переміг автомати й бронетранспортери. Цей спосіб мостіння доріг слід узаконити, як і атрибут народовладної демократії, своєрідний символ "перезавантаженої" держави. Останніми місяцями бруківка перетворилася на засіб єднання різних частин і прошарків українства. Журналісти в репортажах із барикад повідомляли про "жінок у дорогих шубах" і пенсіонерок, які виколупують камені з тротуарів і підносять їх чоловікам. Серед повстанців – нагороджені радянськими орденами афганці, голомозі націоналісти, галицькі селяни, донбаські підприємці, студенти космополітичного вигляду.
За Конституцією України, єдиним джерелом влади є народ. І ця влада "вилилася" на голову Януковича "руслом" із бруківки.
Олексій ПАНЧЕНКО, експерт "Першої рейтингової системи"
Янукович падав від яйця, а на людей кинув військових
Янукович повинен бути покараний відповідно до законів військового часу. Цей боягуз падав від влучання сирого яйця, а на людей кинув військових, які розстрілювали українців з автоматів і гвинтівок, підривали гранатами.
Разом із тим, маємо зрозуміти: життя ката не варте розвалу держави. Основне наше завдання – вберегти країну від розколу. Те, що ми готові за неї гинути, ми вже довели. Тепер маємо довести, що в нас є мудрість зберегти її, навіть наступивши собі на горло.
Олександр СОЛОНЬКО, помічник народного депутата
Верховна Рада в понеділок звільнила батька й сина Павліченків – Дмитра та Сергія. Визнала їх політв'язнями. Позаторік їх засудили – старшого до довічного ув'язнення, а меншого до 13 років позбавлення волі – за звинуваченням у вбивстві судді Сергія Зубкова. Павліченко-молодший уболіває за київське "Динамо". Тоді футбольні фани десятків міст оголосили протест щодо міліцейського свавілля та несправедливого суду. Проводили тисячні мітинги.
Повернення Україні коштів екс-президента Віктора Януковича, які перебувають у європейських банках, прогнозує голова комітету Європарламенту із закордонних справ Ельмар Брок.
Що робили у прокуратурі, судах і міліці
Командир спецзагону "Тінь" Внутрішніх військ полковник 43-річний Сергій Асавелюк утік із Києва. Самооборона почала його шукати. Він керував кримським гірським спецпідрозділом "Лаванда", бійці якого 20 лютого розстрілювали майданівців на вул. Інститутській. Полковника впізнали на відеозаписі.
– Сергій Асавелюк – один із найкращих снайперів у країні, – каже журналіст Артем Шевченко. – На відео він на чолі групи, в масці, з гвинтівкою на плечі. Відстрілявшись, перетинає Грушевського, напрявляється в парк перед Верховною Радою.
Начальник управління Служби безпеки у Хмельницькій області Віктор Крайтор написав заяву на звільнення і став на коліна перед батьками та рідними загиблих. Визнав, що 19 лютого віддав наказ стріляти по людях із бойової зброї. Того дня під управлінням мітингували кількасот місцевих. Були вбиті 21-річний Дмитро Пагор і 72-річна Людмила Шеремет.
Апеляційний суд Київщини випустив з ізолятора на підписку про невиїзд "васильківських терористів" Ігоря Мосійчука, Володимира Шпару та Сергія Бевза. За вироком Києво-Святошинського райсуду від 10 січня вони отримали по шість років в'язниці – за спробу підірвати пам'ятник Леніну в місті Бориспіль.
10 мільйонів гривень пообіцяв виділити родинам загиблих майданівців екс-мер Києва Леонід Черновецький. Зараз він живе у Грузії
2 зуби і щелепу вибили тітушки півзахиснику столичного футбольного клубу "Динамо" Владиславу Калитвинцеву, коли він виходив із власного авто на вул. Інститутській 19 лютого
30 мільйонів євро коштують люстри в головному залі резиденції екс-президента Віктора Януковича "Межигір'я"
74 народні депутати вийшли з фракції Партії регіонів станом на 24 лютого. Залишилось – 128
"Шановні росіяни, якщо у вас залишилася хоч краплина любові до нас, українців, перестаньте навіть у приватних бесідах називати нас "фашистами", "бандерівцями", "нацистами" і "націоналістами". Ці слова вбивають. Я прошу: якщо ми з вами члени однієї православної церкви, якщо ви вважаєте Київ "матір'ю міст руських", не розпалюйте ворожнечі, а просто помоліться за нас і прислухайтеся до нас"
Георгій КОВАЛЕНКО, прес-секретар предстоятеля Української православної церкви Московського патріархату
Коментарі