– Помаранчева революція була нам дана Богом, щоб ми повірили у свої сили, – вважає музикант Олег Скрипка, 52 роки. – Потім у нас був період розчарування, розпачу – щоб ми нарешті свої сили, в які повірили, почали використовувати. Не постійно чекали на чиюсь допомогу, а спиралися на власну ініціативу.
У президентських виборах 2004 року було двоє фаворитів. Чинний на той час прем'єр-міністр Віктор Янукович – кандидат від влади. Уродженець Донбасу, двічі судимий, погано володів українською мовою і не приховував орієнтації на Росію. Альтернативою був колишній прем'єр Віктор Ющенко. Передвиборну кампанію він розпочав улітку 16 липня на горі Говерла. Там презентував свою символіку – жовто-гарячі кольори й гасло "Так, Ющенко!"
Кампанія проходила з численними порушеннями. У новинах на телебаченні розповідали переважно про Януковича. Агітаторів Ющенка у різних містах затримувала міліція. У вересні кандидат-опозиціонер ліг у лікарню з харчовим отруєнням. На його обличчі з'явилися виразки.
Ющенко виграв перший тур виборів, проте не набрав абсолютної більшості. Другий тур відбувся 21 листопада. Наступного дня оголосили попередні результати – переміг Янукович. Міжнародні спостерігачі стверджували – вибори сфальсифіковані. На майдан Незалежності у Києві почали з'їжджатися люди з усієї України. Розбивали намети. Гасла: "Свободу не спинити!", "Схід і Захід – разом!", "Разом нас багато – нас не подолати". Жителі столиці підтримували протестувальників – носили харчі, забирали на ночівлю.
– Нехай наша акція залишається мирною, – заявив Ющенко. – Тільки справжня сила може собі дозволити коректно, інтелігентно, гідно поводитися. Немає проблем із тим, щоб узяти приступом Адміністрацію президента і Кабінет міністрів. Але ми повинні домогтися, щоб вони самі принесли нам ключі від цих будівель. І ми не підемо, доки вони це не зроблять.
Представники Януковича намагалися організувати акції у відповідь. Проте вони не мали популярності. Учасників звозили за гроші зі східних областей. Влаштували кілька мітингів у Донецьку.
– У Києві твориться помаранчевий шабаш, – казала на одному з них Людмила Олександрівна, дружина Януковича. – Стоять рядами валянки, рукавиці, шарфики, куртки, матраци. Усе – американське. А ще – гори помаранчевих апельсинів. Апельсини ці не прості, а наколоті. Люди беруть один апельсин, з'їли – взяли інший. Рука тягнеться і тягнеться. Стоять, а очі – крижані.
За місяць у протестах взяли участь до 6 млн осіб. Врешті Верховний суд визнав порушення. Відбулися повторні вибори. Віктор Ющенко набрав 52% голосів. 23 січня 2005 року він склав президентську присягу на майдані Незалежності.
В Україні пройшли 16 матчів Євро
– Можливо, ми помилилися, коли віддали Україні право проводити Євро. Але що ми тепер можемо зробити? Будемо сподіватися, що люди, які приїдуть туди, добре проведуть час, – каже голова Союзу європейських футбольних асоціацій – УЄФА – Мішель Платіні під час прес-конференції 21 березня 2011-го.
Країну, в якій відбудеться чемпіонат Європи з футболу 2012 року, визначали на з'їзді УЄФА в квітні 2007-го. Претенденти – Італія, Туреччина, Греція, а також дві спільні заявки – Хорватія разом з Угорщиною та Україна з Польщею. Після першого туру голосування лідирували італійці. У другому перемогла українсько-польська пропозиція.
На підготовку і проведення чемпіонату збиралися витратити 1,42 млрд грн. Матчі мали пройти в чотирьох українських містах – Львові, Києві, Харкові та Донецьку. Найменше проблем було в останньому, де коштом олігарха Ріната Ахметова звели стадіон "Донбас-Арена". У Львові міська влада не змогла знайти інвестора для будівництва стадіону. На це виділили бюджетні кошти.
Спорткомплекс "Олімпійський" у Києві треба було реконструювати. Роботам заважав торговельний комплекс, який почали зводити перед входом до стадіону. Платіні пригрозив: якщо не вдасться вирішити ці питання, Євро перенесуть в іншу країну. Наприклад, у Німеччину.
Чемпіонат розпочався 8 червня і тривав до 1 липня 2012 року. В Україні пройшли 16 матчів, зокрема фінал, 15 – у Польщі. Найбільше запам'яталися уболівальники збірних Швеції й Нідерландів. Для перших розбили наметове містечко на Трухановому острові в Києві. Нідерландці ходили по вулицях Харкова у жовто-гарячих костюмах і дякували організаторам українською мовою.
– Євро пройшов тріумфально, – сказав Мішель Платіні після завершення турніру. – Україна й Польща продемонстрували, що здатні організувати подію такого масштабу. Українці можуть бути горді за виконану роботу та кінцевий результат.
Коментарі