"Ми забезпечимо для нашої держави всю повноту незалежності. Зокрема духовну незалежність. Ми ніколи й нікому не дозволимо будувати імперію всередині української душі", – сказав український президент Володимир Зеленський під час відеозвернення 1 грудня 2022 року.
Того дня він увів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони щодо заборони діяльності в Україні релігійних організацій, пов'язаних із Росією. РНБО керувалася рекомендаціями Служби безпеки України, яка протягом листопада провела перевірку храмів і монастирів Російської православної церкви в Україні.
Зокрема провели обшуки на території Києво-Печерської лаври. Там виявили російську літературу та людей із документами РФ. Повідомили про підозру священнику Києво-Печерської лаври, на богослужінні якого прославляли "русский мир".
На Харківщині у священників знайшли бібліотеки з прокремлівською літературою. В одній церкві зберігали сухпайки російських окупаційних угруповань. Там же викрили монаха з паспортом РФ.
На підставі зібраних СБУ доказів 7 грудня настоятеля храму РПЦ у Лисичанську засудили до 12 років ув'язнення. Він передавав окупантам дані про позиції Збройних сил України та про українських активістів у Сіверськодонецьку.
Рішення РНБО передбачає розробку Кабміном протягом двох місяців законопроєкту, яким унеможливлять діяльність в Україні проросійських релігійних організацій. Державна служба України з етнополітики та свободи совісті має посилити контроль за діяльністю релігійних організацій. Провести релігієзнавчу експертизу статуту Української православної церкви Московського патріархату та її зв'язків із центрами в Росії.
В одній церкві зберігали сухпайки російських окупаційних угруповань
Іще документ передбачив застосування персональних економічних та інших обмежувальних заходів щодо представників церков, які порушують закон. Наступного дня запровадили санкції проти намісника Києво-Печерської лаври Павла Лебедя, екснардепа Вадима Новинського та ще 10 священнослужителів російської церкви в Україні.
11 грудня в РНБО повідомили про санкції проти митрополитів Запорізького та Мелітопольського – Андрія Коваленка, Луганського й Алчевського – Василя Поворознюка, Бориспільського та Броварського – Івана Паканича, Чернівецького й Буковинського – Валентина Єгоренка, настоятелів Мелітопольського Свято-Савинського чоловічого монастиря – Олександра Прокопенка, Свято-Успенського кафедрального собору в Херсоні – Олександра Федорова, вікарія Горлівської єпархії Віктора Шинкарьова.
Робота із заборони РПЦУ ведеться й у Верховній Раді. Комітет з питань гуманітарної політики рекомендував депутатам підтримати відповідний законопроєкт №8221. "Московський патріархат в Україні нарешті заборонять", – написав у телеграмі 9 грудня депутат Ярослав Желізняк.
9 безпілотних човнів сформують перший у світі флот морських дронів, повідомив 13 грудня міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. Техніку придбають для України за кошти, виручені від продажу 70 тис. браслетів "Азовсталь. Символ незламності". Їх розкупили представники 44 країн. Завдяки цьому платформа United24 змогла зібрати 94 млн грн
"Україна зазнає атак із боку Росії вже понад дев'ять місяців. Київ має право на самооборону, яке випливає зі статті 51 Статуту ООН. Україна не зобов'язана обмежувати оборонні зусилля власною територією", –
Штеффен Гебештрайт, речник федерального уряду Німеччини, прокоментував вибухи на російській авіабазі Енгельс у Саратовській області й на аеродромі Дягілєво під Рязанню 5 грудня. Літаки з цих баз використовували для запуску крилатих ракет по Україні
11 грудня в Замбію доставили тіло 23-річного Лемекані Ньїренди. Він вивчав ядерну інженерію в Росії. У квітні 2020-го його засудили за торгівлю наркотиками. Помилували за спеціальною амністією за умови участі у війні з Україною. Замбієць загинув на Донбасі.
12 грудня глави держав G7 заявили, що притягнуть до відповідальності російського диктатора Володимира Путіна за вторгнення в Україну. Засудили його безвідповідальні згадки про ядерну зброю. Лідери G7 вважають, що Росія повинна заплатити Україні за відновлення критично важливої інфраструктури.
13 грудня Велика Британія розпочала підготовку 90 українських суддів для проведення судових процесів щодо воєнних злочинів російських військових. Перша група українців відвідала спеціальні сесії в секретному місці. Лондон виділив на цю програму 2,5 млн фунтів стерлінгів. Розрахована на три місяці. Генеральний прокурор Вікторія Прентіс повідомила, що співпраця забезпечить безпрецедентне масштабне переслідування винуватців злочинів.
Коментарі