В Україні не вистарчить ресурсів, щоб підвищити зарплату вчителям у 2020 році.
На наступний рік Кабінет Міністрів виділив 25 млрд грн на освіту. Проте експерти вважають, що ресурсів, які б забезпечили ці кошти в держави нема.
"Наступний уряд поставлено у незручне становище. Якщо вони скасують цю Постанову Кабміну – виглядатиме, що вони не хочуть підвищувати зарплати вчителям. Але якщо новий уряд її виконає – попередній скаже, що це запланував він, а новий уряд тут ні до чого", - говорить директор програми "Освіта" Українського інституту майбутнього Сергій Бабак.
За його словами, зараз є проблема з тарифною сіткою, за якою формуються зарплати вчителям. Молодий вчитель, який вступає у професію, отримує зарплату близько чотирьох чи п'яти тис. грн. Однак його ефективність може бути значно більшою, ніж у педагога із 40-річним стажем, який отримує надбавки за стаж і вищу платню.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кінець вступної кампанії: що робити абітурієнтам
"Тут треба змінювати систему оцінки вчителів. В Україні вже піднімали мінімальну зарплату. Чи це призводить до сильної інфляції? 25 млрд гривень на рік - насправді це не така велика цифра, щоб призвести до катастрофічної інфляції. З іншого боку, це частково перекриє комунальні неплатежі вчителів. Тобто, в принципі, це вливання в економіку, не думаю, що це погано", - додає експерт.
Бабак вважає, що фах вчителя повинен бути пріоритетним. Крім цього, його необхідно зробити однією з найпрестижніших професій в Україні.
"У нас зараз військові отримують в рази більше, ніж вчителі і ще в рази більше, ніж лікарі. Держава у своєму державному секторі визначає, що для неї є пріоритетом. Вчителі, які вчать дітей, забезпечують нам основи нашого майбутнього. Тобто жодної соціальної нерівності я тут не бачу. Ми ж не у Радянському Союзі, де всі отримували однакову зарплатню, незалежно від того, чим займались", - каже директор програми "Освіта".
Світовий банк прогнозує інфляцію у разі підвищення зарплат учителям від 20 до 70%.
Коментарі