вівторок, 27 листопада 2018 11:18

НАН України заснували століття тому

Століття тому заснували Національну академію наук України.

Установчими зборами при уряді гетьмана Павла Скоропадського 27-го листопада 1918-го року заснували одну з найстаріших академій. Першим президентом Академії обрали видатного вченого-геолога і геохіміка зі світовим ім'ям Володимира Вернадського.

  Першим президентом Академії обрали Володимира Вернадського. Фото: Вікіпедія
Першим президентом Академії обрали Володимира Вернадського. Фото: Вікіпедія

До 1921 року носила назву "Українська академія наук". Того ж року її перейменували на "Всеукраїнську академія наук", а 1936 року на "Академію наук Української РСР". З набуттям незалежності України до 1993 року її перейменували на "Академію наук України", а з 1994-го року вона отримала свою теперішню назву - "Національна академія наук України".

Серед найбільш значущих досягнень академії в період до і під час Другої світової війни, це роботи над штучною ядерною реакцією перетворення ядер літію в ядра гелію, роботи над прискорювачем заряджених частинок і створення трьохкоординатного радіолокатора дециметрового діапазону. Для оборонної промисловості - впровадження високоефективної технології автоматичного зварювання під флюсом корпусів танків, артилерійських систем та авіабомб. Серед розробок вчених-біологів і медиків - ряд нових лікарських препаратів і методів лікування поранених.

  100 років тому заснували Національну академію наук України. Фото: Вікіпедія
100 років тому заснували Національну академію наук України. Фото: Вікіпедія

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Перший рентгенівський знімок винахідник зробив з руки дружини

Національну академію Наук створили самоврядною установою, яка складалася з 45 установ: 15 інститутів, 14 постійних комісій, 6 музеїв, 2 кабінетів, 2 лабораторій, Ботанічного та Акліматизаційного садів, Астрономічної обсерваторії, Біологічної станції, бібліотеки, друкарні та архіву. Видання Академії повинні друкувалися українською мовою. Члени Національної Академії Наук обираються довічно.

Найвищий керівний орган НАН України - Загальні збори. За даними 2013 року, до складу НАН України входять 199 дійсних членів, 366 членів-кореспондентів та 108 іноземних членів.

До складу НАН входить 6 регіональних центрів: Західний, Північно-східний, Донецький, Кримський, Придніпровський, Південний наукові центри НАН України.

17 вересня 1924 року у швейцарській Женеві відкрили першу у світі приватну міжнародну школу. Першими за парти школи сіли всього 8 учнів. Протягом 1920-1921 років Ліга Націй та Міжнародна організація праці розмістили свої офіси у Женеві. Для організації навчання дітей співробітників інтернаціонального колективу цих установ 17 вересня 1924 року зусиллями керівництва цих установ та видатних педагогів Адольфа Фер'єра і Елізабет Роттен відкрили Міжнародну школу в Женеві.

Зараз ви читаєте новину «НАН України заснували століття тому». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 35413
Голосування Які умови миру і зупинення війни для вас прийнятні
  • Відмова від Донбасу, але вивід військ РФ з усіх інших територій
  • Замороження питання Криму на 10-15 років
  • Відмова від Криму і Донбасу за умови надання гарантій безпеки від Заходу щодо всіх інших територій
  • Зупинка війни по нинішній лінії фронту
  • Лише повне відведення військ РФ до кордонів 1991-го
  • Ваш варіант
Переглянути