Верховній Раді запропонували ввести збір до Пенсійного фонду з продажу готівкової валюти у розмірі 15% суми угоди.
Відповідний законопроект №11433 зареєстрований у парламенті 16 листопада.
Ініціатором відповідних законодавчих змін виступив голова парламентського комітету з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики Віталій Хомутиннік.
"Передбачено встановити, що фізичні особи при здійсненні операцій з продажу іноземної валюти за готівкову гривню повинні сплачувати збір до Пенсійного фонду України в розмірі 15% суми угоди", - вказується в пояснювальній записці до законопроекту.
При цьому документ передбачає низку винятків. Зокрема, від сплати збору звільняються операції фізосіб з продажу перекладеної із закордону валюти в сумі, що не перевищує в гривневому еквіваленті 150 тис. протягом місяця.
Не обкладаються також операції з продажу іноземної валюти, знятої фізособою з депозитного рахунку, відкритого не менше ніж за 30 днів до зняття коштів.
Крім того, 15%-вий податок не торкнеться операції з продажу іноземної валюти, отриманої при виплаті купонного доходу і від продажу або погашення казначейських зобов'язань, облігацій внутрішньої держпозики, номінованих в іноземній валюті.
При цьому, згідно з проектом, звільнення від сплати збору буде відбуватися лише у випадку, якщо відповідні суми в інвалюті будуть продані їм за готівкову гривню безпосередньо в момент отримання.
Минулого тижня про обговорення доцільності запровадження цієї норми повідомила директор генерального департаменту грошово-кредитної політики Нацбанку Олена Щербакова.
Верховна Рада нинішнього скликання проведе своє останнє засідання 20 листопада. На попередньому засіданні 6 листопада парламент надав Нацбанку право вводити обов'язковий продаж валютної виручки та скорочувати терміни її повернення, ніж НБУ вже скористався, прийняти 16 листопада відповідний постанову.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Арбузов запевнив, що безнадійних кредитів стало на 20 мільярдів гривень менше
Нині Податковий кодекс виключає з розрахунку загального місячного оподатковуваного доходу фізосіб доходи від операцій з валютними цінностями (крім цінних паперів), пов'язаних з переходом права власності на такі валютні цінності.
Крім того, від оподаткування звільнено дохід від зміни курсу гривні до долара за випущеними в цьому році дебютним валютним казначейськими зобов'язаннями.
Базова ставка податку на доходи фізичних осіб в Україні становить 15%. Водночас інвестиційний прибуток за операціями з облігаціями внутрішньої держпозики, в тому числі від зміни курсу іноземної валюти оподатковується за ставкою 5%.
Експерти називають найбільш складною проблемою при можливе введення податку на доходи фізичних осіб від зміни курсу валют питання його адміністрування.
Коментарі
162