У Кабінеті міністрів обмежили використання псевдоімпортних операцій для незаконного виведення валюти за кордон.
У понеділок були прийняті зміни до постанови уряду №1392 від 5 грудня 2007 року. В документі прописувався порядок визначення строків та умов завершення імпортної операції без увезення товару на територію України, пише "Комерсант-Україна" у публікації "Імпортерів виключають зі схеми".
З документа виключили норму, яка замість "сприяння пожвавленню зовнішньоекономічної діяльності та збільшення платежів до бюджету" призвела до створення схем виведення капіталів.
"Гроші виводилися з України начебто для купівлі товару, який повинен був поставлятися в треті країни. Вони розраховувались векселями, заборгованість за якими, як правило, була фіктивною. Втім, валютна операція вважалася завершеною і знімалася уповноваженим банком з контролю. При цьому такі дії давали можливість ухилятися від відповідальності за порушення законодавства у сфері валютного контролю", - сказано в прес-релізі уряду.
Як уточнили в секретаріаті уряду, в ухвалі буде виключено дозвіл на взаємозалік вимог між учасниками імпортних операцій.
Як повідомили в прес-службі Державної податкової служби (ДПС), з 2002 року, коли був прийнятий закон, що регулює зовнішньоекономічні операції, ця схема виведення капіталу за кордон є однією з найпоширеніших. При здійсненні нібито поставки товару в резидента виникала кредиторська заборгованість, зобов'язання погашення якої брали на себе спеціально створювані три-чотири фірми.
"Під цю кредиторську заборгованість проводилися авансові платежі, тобто вибудовувався ланцюжок зв'язаних між собою резидентів, і капітал виводився під виглядом погашення заборгованості", - пояснили в прес-службі ДПС.
За підрахунками Кабміну, в 2012 році з України під виглядом сплати за товар, який не ввозився, було виведено $10 млрд. Тепер операція буде завершеною, коли на рахунок резидента надійде виручка від продажу товару за кордоном, або коли він доведе факт використання купленого товару поза країною.
Коментарі
3