Історична драма про Другу світову війну "Пофарбоване пташеня" чеського режисера Вацлава Марула вийшла у прокат 10 грудня. Фільм спільного виробництва Чехії, Словаччини та України.
Єврейська пара відправляє сина до родичів у село, щоб урятувати від нацистів. Тітка хлопця помирає. Коли він бачить її тіло у кріслі, лякається, з рук випадає гасова лампа, й будинок горить. З цього моменту починається його ходіння по муках, за сюжетом.
"Майже 10 років роботи режисера вилились у неперевершений кінематографічний досвід. Чорно-біла, знята на плівку стрічка шокуватиме глядачів. Можливо, не кожен зможе досидіти до кінця. Але наскільки вона жорстка, настільки ж естетська. "Пофарбоване пташеня" точно варте уваги українців, адже це й наше кіно", - каже генеральний директор кінокомпанії Arthouse Traffic Денис Іванов.
Проєкт співфінансувало Держкіно України. Зйомки частково проходили на Волині. Ролі виконали Стеллан Скашгорд, Гарві Кейтель, Удо Кір, Джуліан Сендсом, а також вітчизняні актори Алла Соколова, Ніна Шуневич, Остап Дзядек.
Світова прем'єра відбулася торік у межах основного конкурсу 76-го Венеційського міжнародного кінофестивалю. Стрічка потрапила до шортлиста 92-ї премії "Оскар" у категорії "Міжнародний повнометражний фільм" як кандидат від Чехії. Отримала 10 нагород від Чеської кіноакадемії. Була номінована на премію Європейської кіноакадемії як "Найкращий європейський фільм".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Ненависть спричиняє пропаганда. Зараз — це путінська брехня"
"Тригодинне кіно за романом польсько-американського письменника Єжи Косинського – це історія хлопця, який проходить крізь пекло війни, - говорить кінокритик Юрій Самусенко. - У першій хвилині стрічки діти спалюють тхора. Звір горить і корчиться в агонії. Головний герой – свідок цієї сцени. Режисер відкриває йому і глядачам натяк на жахіття того, що буде попереду. Спочатку потрапляє до ворожки, яка бачить у ньому вампіра. В якийсь момент закопує хлопця в землю по голову, і його клюють ворони. У селі люди б'ють його палицями, бо він – єврей. Потім опиняється в німфоманки, яка хоче його звабити і злягається з козлом.
"Пофарбоване пташеня" – серйозне випробування для глядача. У стрічці багато насилля. Війна – абсолютне зло, пекло. Нема ніякої моралі. Виживають, як можуть. Це не цілковита чорнуха, але світлих моментів замало.
У цьому темному світі Марул окремими точками виділяє людей, які для нього все ж таки залишають якусь надію. Режисер каже, що це чорне-біле кіно, але не чорно-біла історія. Старому німецькому солдату Гансу наказують: "Відведи хлопця і застрель його". А він відводить і наказує тікати. Але залишається нацистом, не знімає форму. Всі люди – з різними відтінками чорного й білого".
Український співпродюсер стрічки - Ігор Савиченко. За його словами, "Пофарбоване Пташеня" - це енциклопедичний фільм, який з часом посяде своє місце поруч із "Списком Шиндлера" Стівена Спілберга і "Життя прекрасне" Роберто Беніньї.
З 3 грудня в українському прокаті йде воєнна драма "Мати апостолів" режисера Зази Буадзе. Дія відбувається в липні 2014-го. У Краснодонському районі на Луганщині російські найманці збили український траспортний літак Ан-26. Мати командира екіпажу вирушає на Донбас шукати сина, за сюжетом. Головну роль етнографині Софії Павлівни Кулик із Вінниці зіграла акторка і співачка Наталія Половинка.
Коментарі