понеділок, 06 серпня 2018 09:42

"Абетку Федорова" цінністю у $1 млн зберігають у Гарварді
4

Американський Гарвардський Університет має одне з найбільших у світі зібрань української літератури.

Тут є першодруки "Нового завіту", "Острозької Біблії", "Абетки Федорова", "Кобзаря", оригінали документів доби Івана Мазепи, пише ukrainian.voanews.

"У Бібліотеці Гоутон зберігаються такі цінні книжки, як першодруки Івана Федорова. Скажімо, "Буквар" – це дуже цінна книга, ні одного примірника якого немає навіть в Україні. "Острозька Біблія", "Псалтир", "Кобзар" Шевченка 1840 року, першодрук "Енеїди" Котляревського, рукопис Сковороди, маємо першодрук, оригінал книги Куліша, видання Києво-Печерської Лаври, грамоти Івана Мазепи", - повідомила науковець університету, бібліограф українських колекцій Ольга Алексич.

"Буквар", або як його ще називають, "Абетку" видав Іван Федоров 1574 року у Львові. Нині її оцінюють у $1 млн.

"Звичайно, її вартість безцінна, так як іншого примірника немає. Але напевне ми можемо говорити про розмір у мільйон доларів", - вважає Ольга Алексич.

Українські книжки у Гарварді почали збирати на початку ХХ ст. Здебільшого це були подарунки колекціонерів. І лише із створенням при Гарварді Українського наукового інституту понад 50 років тому літературу з України почали закуповувати систематично.

У Гарварді є кілька бюджетів на українську книгу. Англомовні книжки про Україну друкує та закуповує здебільшого Український інститут. Україномовні книжки й журнали - це прерогатива Гарвардської бібліотеки Вайденер.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Янукович не забрав із собою видання Івана Федорова. Видно, не вважав їх цінними

Книжки, видані в Україні, відбирають за кількома принципами: пропозиції від спеціалізованих компаній-посередників за відповідною угодою, за рецензіями експертів та спеціальні замовлення викладачів Гарварду. Обирають за темами, не авторами, розповідає Ольга Алексич.

Спектр жанру дуже широкий - наукова література, академічні публікації, популярна й художня література, спогади, мемуари і навіть українські фільми.

"На сьогодні купуємо з України, які були видрукувані в Україні, приблизно 1,5-2 тисячі книг та журналів щороку. Ми використовуємо до 100 і більше тисяч доларів на рік на закупівлю української книги", - каже Ольга Алексич. Паралельно бібліотека рідкісних книжок Гоутон виділяє кошти на придбання стародавніх видань.

Українка намагалася вивезти до Москви старовинну книгу "Эпоха Николая" 1910 року.

Книгу вилучили. Її вартість буде встановлена після здійснення експертної оцінки.

Зараз ви читаєте новину «"Абетку Федорова" цінністю у $1 млн зберігають у Гарварді». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі