17–18 березня в залі Київського театру оперети відбувся V міжнародний фестиваль джазу.
У суботу публіка зібралася за півгодини до початку, щоб подивитися виставку живопису "Джазові настрої" Мустафи Хастюрка з Північного Кіпру. Президент Київського міжнародного інституту соціології Валерій Хмелько з дружиною Наталею, обом по 67 років, стоячи п"ють каву. Він у діловому костюмі, вона — у светрику з червоною хустинкою, зав"язаною на шиї набік. Сідає подружжя у 9-му ряду.
— Со-ля-ник! — вигукує пані Наталя, коли на сцені з"являється квартет під керівництвом київського піаніста і композитора Володимира Соляника. Хмельки прийшли послухати саме його. У квартеті Соляника виступає один білорус — Володимир Щериця. Він тримає в руках одразу дві труби і грає на них по черзі.
Керівник фестивалю Сергій Грабар, 51 рік, спілкується з гостями у фойє. Він обнімає заступника міністра культури Ольгу Костенко. До них підходить потиснути руку дизайнер Ігор Ткаченко, 38 років, з 9-річним сином Іваном. Вони беруть по паперовому стаканчику зеленого чаю, який роздають усім охочим, і сідають за столик.
— Якби син не просився, я сюди не прийшов би, — каже дизайнер, який колись був джазовим музикантом. — Я люблю слухати музику вдома. Для мене це як книжку читати: треба заглибитися.
За два столики від них п"є чай із цукерками ведучий телепередачі "35 хвилин джазу" Леонід Гольдштейн, 70 років, з дружиною Лесею Сергієнко, 45 років, президентом асоціації урологів України Валентином Сусловим, 77 років, та його дружиною Тетяною.
Він тримає одразу дві труби і грає на них по черзі
— Мій батько привіз з війни багато трофейних платівок, — розповідає Гольдштейн. — Хлопцем, щоб мати якусь копійчину, я їх розбивав і здавав на утилізацію. Але якось поставив одну на патефон і мурашки по спині пробігли...
Ця платівка з мелодією "Караван" у виконанні оркестру Дюка Еллінґтона тепер прикрашає стіну в квартирі Гольдштейна. Його дружина працює в міському управлінні культури і влаштовує джазові конкурси серед дітей.
Під час виступу Енвера Ізмайлова столики у фойє порожніють. 1999-го його визнали найкращим гітаристом Європи. Енвер любить записувати себе на спеціальних пристроях, а потім сам собі акомпонує. За це його називають людиною-оркестром.
Наталя Хмелько слухає його вже сама.
— Чоловік пішов у соціологічних справах, — зітхає. І раптом пригадує: — Колись у житті було так мало джазу. Слухали ми його крадькома, на радіо "Свобода" і "Голосі Америки". Пам"ятаєте: "Кто сегодня любит джаз, завтра родину продаст"? — сміється.
На сцену виходить "Квартет Рене Троссмана" з Чехії, разом з блюзовим виконавцем із США Джі Ті Россом. Під губну гармошку Росса в боковому проході танцює пара. Це Леся Шкурат, 30 років, зі своїм хлопцем. Вона зняла документальний фільм про свінґ — парний танець, що виконується під джазову і блюзову музику.
Крім джазу, на фестивалі грали ще й блюз. Виступав провідний блюзовий колектив України "Друге дихання", заснований Сергієм Чаришниковим 40 років тому. Глядачі схвально зустріли чорношкірого блюзмена Філа Спіта із США, який важить 170 кг. Румунський джазовий квартет "Наступна генерація" виконував етномузику. Наймолодші музиканти — Поліна Майборода, 9 років, Олексій Клочай, 12 років, та Ганна Хабаз, 9 років, виступали в складі тріо Ігоря Жеромського "Ярославів Вал".
Сергій Грабар вважає, що Україна — напередодні джазового вибуху. Обіцяє наступного разу зробити фестиваль на день довшим.
Коментарі