Утретє поставив рок-оперу "Біла ворона" режисер Максим Голенко, 40 років. Прем'єра відбулася у столичній опереті. До того були спектаклі у театрах Рівного й Миколаєва.
На початку XV ст. між Англією і Францією триває столітня війна. Серед французів ходить легенда, що країну звільнить від ворога цнотлива дівчина. 17-річна Жанна збирається вийти заміж. У сні чує голоси, що вона обрана. Йде до короля, щоб очолити французьке військо. Перемагає англійців. Монарх боїться, аби дівчина не відібрала в нього владу. Жанну д'Арк звинуватили у відьомстві й спалили на вогнищі, за сюжетом.
— Київська постановка найпотужніша, — каже Максим Голенко. — Залишилися ті самі слова, а за музичним аранжуванням і візуально — геть інша. Мені нецікаво робити дублі. В Києві запропонував поставити "Білу ворону" директор оперети Богдан Струтинський. Був під враженням від миколаївського спектаклю. До цього ми намагалися максимально актуалізувати постановку. Провести паралелі з Майданом і війною на Донбасі. Але зрозуміли, що вона й так зачіпає. П'єса про розчарування в героях.
У наш час українець несподівано може дізнатися, що його сусід-комп'ютерник пішов у військо. І командує на фронті краще, ніж професійні військові. Звідки беруться ці герої, ми не знаємо. Але також українці схильні придумувати кумирів і в них розчаровуватися. Підносити, ідеалізувати і потім розтоптувати. Другий бік цієї історії — як після героя приходять інші люди. Користуються успіхами, плодами перемог. І знищують його самого.
Лібрето рок-опери "Біла ворона" 1986 року написав Юрій Рибчинський.
— У країні, в якій живуть і керують посередності, особистість завжди буде білою вороною, — каже 73-річний Юрій Рибчинський. — Сірий натовп, яким були французи у Середньовіччі, Жанна д'Арк перетворила на народ. Але ті, кого вона повела за собою, знову стали юрбою і спалили її. Зробили це не англійці, а свої, французи.
Жанна д'Арк в історії — друга за популярністю постать після Христа в творах мистецтва. Про неї писали французи Вольтер і Жан Ануй, ірландець Джордж Шоу, німець Фрідріх Шиллер, американець Марк Твен та інші.
Перший варіант "Білої ворони" вийшов у Москві російською мовою на платівці фірми "Мелодія". Головну партію співала Тамара Гвердцителі. 1991 року рок-оперу поставили українською в київському театрі імені Івана Франка. Прем'єра відбулася того дня, коли Верховна Рада оголосила результати голосування за незалежність України. Наталя Сумська в ролі Жанни співала арію "Свобода". Багатьом здавалося, що це ми спеціально написали під ці події. Але 1986-го нам навіть не снилося, що Україна стане незалежною.
Музику до рок-опери "Біла ворона" написав Геннадій Татарченко. В театрі оперети хореографію вистави створив Максим Булгаков.
Наступний показ відбудеться 23 березня.
Коментарі